Fed/Yellen: Faiz artırma ihtimali güçlendi

Fed/Yellen, ABD Kongresi’ndeki sunumunda faiz artırma ihtimalinin güçlendiğini ve faizin kademeli olarak artırılmasının uygun görüldüğünü belirtti

Fed Başkanı Janet Yellen ABD Kongresi’ndeki sunumunda “Kasım toplantısından beri veriler, düşüncelerimize paralel geliyor” dedi ve Fed’in yeni hükümetin ekonomi politikalarını değerlendirmede rol oynayacağını belirtti. Katıldığı kongrede soruları yanıtlayan Yellen, “Mevcut noktada ekonomi tam istihdama yakın” ifadesini kullandı.

Yellen’ın konuşma metninde faiz artışına ilişkin, “Gelecek veriler Komitenin hedeflerine doğru ilerleme gösterirse faiz artışının, görece yakın zamanda uygun olacağına karar verdik.” ifadesi kullanılmıştı. ABD Kongresi ortak ekonomi komitesinin sorularını cevaplayan Fed Başkanı Yellen, faiz artırma ihtimalinin güçlendiğini ve faizin kademeli olarak artırılmasının uygun görüldüğünü belirtti.

Yellen, seçimlerden bu yana piyasalarda belirgin hareketlilik görüldüğünü ve piyasaların mali politikada net genişleme sezdiğini, bu nedenle mali politikanın enflasyonu etkileyeceğini vurguladı. Ayrıca Yellen, yeni mali politikaya yönelik belirsizliğin bir süre devam edebileceğini kaydetti.

Yellen, enflasyonun yılın başından beri yükseldiğini belirterek, faizi mevcut seviyede korumanın aşırı risk almayı tetikleyeceğini belirtti.

Yellen, açıklamasında, görev süresi boyunca görevde kalacağını düşündüğünü bildirdi.

Bloomberg HT