Fed’in Kasım ayı toplantı tutanakları faiz artırımını işaret edebilir

Fed’in Kasım ayı politika toplantısı tutanakları büyük bir ihtimalle, yetkililerin 8 Kasım seçimleri ve faiz artırımı sürecini hızlandıracak gelişmelerin öncesinde de, bir yıldan bu yana gerçekleştirilebilecek ilk faiz artırımına doğru ilerlediğini işaret edecek.

Politika yapıcıların federal fonlama oranını yüzde 0.25 – 0.50 aralığında bıraktığı Kasım ayı toplantısına ilişkin tutanakların Washington’da Çarşamba günü yerel saat ile 14:00’te açıklanması bekleniyor.

Enflasyon ve istihdam piyasasına ilişkin göstergelerin olumlu olduğu ayda ABD başkanlık seçimleri, Fed faiz artırımı süreci için potansiyel bir risk oluşturuyordu. Cumhuriyetçi Donald Trump, sürpriz bir şekilde seçimi kazanırken partisi de kongrenin kontrolünü sağladı. Bu durum piyasalar tarafından enflasyon artışını destekleyecek mali politikaların gelişi olarak algılandı. Trump’ın galibiyetinden bu yana federal fonlama oranı vadeli kontratlarına göre piyasanın faiz artırımı beklentisi yüzde 100’e tırmandı.

Charlotte, North Carolina’da Wells Fargo Securities LLC baş ekonomisti John Silvia, “Faiz artırımına hazırlardı. Fakat seçimlerden sonra insanların da yorumladığı gibi, Fed’in faiz artırma gücü kesinlikle güçlendi” dedi.

Bloomberg HT