FED Faiz Kararı – (19.06.2013)

Fed 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alımlarına devam edeceğini ve ekonomideki risklerin azaldığını söyledi.

ABD merkez bankası Fed, 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alım hızına devam edeceğini ve ekonomideki risklerin azaldığını açıkladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Komite, ekonomi görünümündeki ve iş gücü piyasasındaki aşağı yönlü risklerin sonbahardan bu yana azaldığına kanaat getirdi” ifadesini kullanırken, istihdam ve enflasyon oranlarına göre tahvil alım hızını azaltmak ya da yükseltmek için hazırlıklı olduklarını belirtti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dört yıllık ekonomik büyüme sonrasında şu anda hâlâ yüzde 7.6’larda seyreden işsizlik oranını düşürmeyi amaçlayarak Fed’in bilanço tablosunu 4 trilyon dolara genişletti. Yatırımcıların Fed’in bu ay tahvil alım hızını düşüreceği endişesi taşımasıyla 10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri 14 ayın en yükseğine çıkmasına neden olmuştu.

Fed ayrıca, işsizlik oranı yüzde 6.5’in üzerinde oldukça ve enflasyon yüzde 2.5’i geçmedikçe faiz oranı hedefini sıfıra yakın tutma planını da değiştirmedi.

Fed’in tahvil alımları, aylık 40 milyar dolar değerinde mortgage destekli tahvil ve 45 milyar değerindeki hazine tahvilleri şeklinde devam edecek. Merkez bankası tahvillerin vadesi dolana kadar tekrar yatırım yapmaya da devam edecek.

Fed, iş gücü piyasası sürdürülebilir bir gelişmeye kavuşana kadar tahvil alımlarına devam edeceğini yineledi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir