Faiz ve Kur Baskısı Artıyor!

Aydın Eroğlu – 28.10.2016

Dolar kuru yine 3,0963’de bulunan önemli direncinin üzerine çıktı. Ancak yakın zirve seviyesi 3,114 seviyesinde bulunuyor. Dolar için bu seviyeler çok önemli. Öncesinde de dediğim gibi, eğer üzerinde kalırsa 3,13-3,16-3,23 ve 3,27 gibi üst seviyelere ataklarını görme riskimiz artar. FED’in faiz artışı yapacağı beklentisi, sınırlarımızdaki savaş ateşinin hararetlenmesi ve bu esnada da içeride siyaseten başkanlık gündeminin belirsizliği faiz ve kur baskısının artmasına neden oluyor. ABD ve Almanya dahil gelişmiş ülke faizlerinde de son dönem artışlar görülüyor. Not indirimi sonrasında beklediğim artçı riskler varlığını hissettirmeye başladı.

TCMB Sağlam Durmalı!

Böyle bir ortamda tüm gelişmekte olan ülkeler gibi bizim de risk primlerimiz artabilir. Faiz ve kur baskılarımız da artacaktır. Tüm bunlar ekonomi üzerinde stresin artmasına neden olacaktır. Şimdi önemli olan kur ve faiz baskısı karşısında TCMB ne yapacak? Hemen görüşümü söylüyorum; kesinlikle bu baskılar karşısında geçmişte olduğu gibi faiz silahını çekmemelidir. Bu kısır döngüden çıkmak için üretmeyi başarmalıyız. Bu nedenle üretici ve yatırımcıların kredi faizleri düşük olmalıdır. Eğer kur baskılarına boyun eğer ve yine faizleri yukarı çekersek, bu senaryo hiç değişmeden oynanmaya devam eder.

Kısacası kura dokunulmamalı ama buna karşılık faiz indirimi sürmelidir. Göreceksiniz ki, yükselen kurlar ile yabancı doğrudan yatırımlar daha da artacaktır. Aynı şekilde yerli yatırımcılar da düşük faizli krediler sayesinde yatırıma yöneleceklerdir. Değerinde olan kurr ihracat avantajı yaratıp, ithalatın düşmesine yarayacaktır. Bir süre enerji faturamızı kabartabilir ama dünya petrol ve doğal gaz fiyatları bu baskının artmasına mani ve bizim lehimize bir ortam yarattığı için bu risk azdır. Bırakalım döviz atakları yaşanırsa yaşansın, göreceksiniz ki, döviz kuları nereye giderse gitsin, sahip olduğumuz belirsizlikler azaldıkça kurlar yeniden geri gelecektir.

BİST’e Gelince!

BİST’in 78.000 bollinger desteğine doğru inmeye devam edeceği görüşümü koruyorum. Ancak aslında not indirimi sonrası gelmesini beklediğim fon satışları nedeniyle 76.000 seviyelerinin de altına düşmeyi beklediğimi biliyosunuz. Gelen banka bilançolarının beklentilerden de iyi olması BİST’in beklediğim bu düşüşü yaşamasına engel oldu. Ama zaten korktuğum boyutta bir yabancı fon satışı da henüz görülmedi.

Peki bu satışlar yine de gelebilir mi? Suriye ve Irak’ta süren savaşa her geçen gün daha da fazla dahil oluyoruz. Darbe denemesi esnasında İncirlik Üssünde sözde müttefikimiz olan bir çok ülke temsilcisi ile PKK-PYD temsilcilerinin buluştuğu haberleri ortaya atıldı. Eğer bunlar doğru ise, NATO konusu sorgulanmaya başlayabilir. İncirlik Üssü’nün kapatılması gündeme getirilebilir. Türkiye’nin Rusya ve Çin’e yakınlaşması artabilir. Tüm bunlar başta ABD olmak üzere batılı müttefiklerimiz ile aramızın daha da gerilmesine neden olabilir.

İşte bu sürecin gelişimine göre Suriye-Irak savaşının akışı da bir çok risk yaratıyor. Yani sadece borsa ve bankalara bakınca zaten BİST’in iskontolu olduğu görüşümü biliyorsunuz. Gelen yüksek banka karları sayesinde de BİST kısmi bir düşüş ile sınırlı kalabilir. Ama yazdığım riskler ve diğer bir çok belirsizlik konularımızdaki olumsuz gelişmeler de devreye girecek olursa, bu sefer BİST için uzun süredir çekindiğim ekstra düşüşleri de yaşayabiliriz. Anlayacağınız bu günleri anlık yaşayacağız. Gelişmelere bakarak yön tayini yapmaya çalışacağız.

ABD Büyüme Verileri Gelecek!

Bugün ABD büyüme verileri gelecek. Beklenti yüksek. Eğer beklentiler gibi % 2,5 ya da daha iyi gelecek olursa, FED’in faiz artışı güçlenecektir.

Ben yine de tekrar ediyorum; her türlü riskimize rağmen BİST bana göre iskontoludur. Nereye düşerse düşsün, kur nereye çıkarsa çıksın, ABD başkanı kim olursa olsun, FED ne derse desin Türkiye sağlam durduğu ve TCMB faiz kararını koruduğu takdirde kurlar çıkacağı yerden sonra geri gelecektir. BİST de tüm saydığım risklere rağmen düştüğü ya da düşeceği yerden …devamı için TIKLAYINIZ!

Sakin olarak ve doğru kararları alarak bu süreci en az zarar ve en yüksek kar ile atlatmayı umuyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Şimdiden hepinizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutlarım. Bu vesile ile Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, tüm cumhuriyet şehit ve gazilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

Bugün tek seans olacak. 12:40’da borsa kapanacak. Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

Finkafe'de Paylaş