Euro Bölgesi PMI Verileri / Kasım 2014

Almanya’da hizmet sektörü PMI beklenmedik şekilde geriledi

Almanya’da açıklanan Kasım ayı hizmet sektörü PMI rakamı 52.1 olarak açıklandı. Piyasa beklentisi ise 54.5 seviyesindeydi. İmalat sektörü PMI endeksi de 51.5 olan beklentiye rağmen 50 olarak açıklandı.

PMI verilerinin açıklanması ile beraber DAX endeksinde kayıplar hızlandı. Endeks 9.460 seviyesinden 9.387 seviyesine kadar düştü. Kayıp oranı yüzde 0.50’ye yaklaştı.

Euro Bölgesi’nde PMI düşüşe geçti
Londra merkezli Markit Economics’ın saat 11:00’da açıkladığı verilere göre de, Euro Bölgesi’nin imalat sanayi ve hizmet faaliyetlerinin göstergesi olan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (bileşik PMI), Kasım ayında beklenmedik şekilde 51.4’e gerileyerek 16 ayın en düşük seviyesine indi. PMI Bir önceki ay 52.1 olarak açıklanmıştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 52.3 seviyesine yükseliş görüleceği yönündeydi. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor.

Avrupa PMI rakamlarının açıklanmasının ardından Avrupa borsalarında kayıplar hızlandı. İtalya ve İspanya borsalarında kayıplar yüzde 1’in üstünde.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir