Euro Bölgesi Enflasyon Oranı / Ocak 2023

Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentilerin altında kaldı

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak’ta aylık yüzde 0,4 azalırken, yıllık bazda yüzde 8,5 artış gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin Ocak dönemine ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı.

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ocak’ta yıllık yüzde 8,5 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 8,9 gerçekleşmesi yönündeydi. Diğer taraftan, Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Ocak ayında aylık olarak 0,4 azaldı.

Bu haftaki veriler, imalat sanayi toparlanırken ve işsizlik Aralık ayında rekor düşük seviyede kalırken, Euro Bölgesi ekonomisinin durgunluk ihtimalinden kurtulacağını gösterdi.

Enflasyona ilişkin belirsizlikler zaten yıllık ayarlamalar nedeniyle yükselmişti. Almanya’daki istatistikçiler teknik sorunlar nedeniyle Ocak ayı rakamlarını bu hafta planlandığı gibi sağlayamayacaklarını söyleyince tablo daha da bulanıklaştı. Bunun yerine Eurostat, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için kendi tahminini yaptı. Toplu veriler, Eurostat’ın Alman ekonomisi için keskin bir yavaşlama kaydettiğini gösterdi.

Analistler, enflasyon verilerinin faiz artırım hızını düşürmesi için AMB’deki güvercin yetkilileri cesaretlendirmesi bekleniyor. Ancak daha şahin üyelerin, artan ücretlerden endişe ettiği ve çekirdek enflasyon verilerine odaklandığı belirtildi.

Kaynak: Bloomberg HT