EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (28.10.2022)

Avrupa Merkez Bankası politika faizini 75 bp artırdı. Beklentiler de bu şekilde olduğu için karar sürpriz olmadı. Başkan Lagarde, faiz artışlarının ‘enflasyonu 2% seviyesine indirecek’ seviyeye kadar yükseltileceğini söyledi. Bu seviyenin kaç olduğu belirsiz. Faiz artış oranının ise toplantıdan toplantıya netleşeceğini ifade etti. Ekonomiye ilişkin ise karamsar konuştu. Gelecek 2 çeyrekte daha yavaşlama olacağını belirtti. Riskler ekonomide aşağı yönlü, enflasyonda yukarı yönlü olduğunun altını çizdi. Lagarde’ın çizdiği tablo, faizin daha arttığı, ekonominin daha da yavaşlayacağı şeklinde özetlenebilir. Eur için ışık saçmadığını söyleyebiliriz.

Tek olumlu taraf faiz artırılmış olması. Ana resim Eur lehine değil. O yüzden kararın Eur’ya faydası sınırlı kalabilir. Yön haftaya netleşebilir. Haftaya Çarşamba FED faiz kararını açıklayacak. Bankanın beklendiği gibi şahinliğini azaltması halinde Usd baskısı azalabilir. Birkaç gündür seyir de bu şekilde. Aksi halde ise Usd son günlerde verdiğini geri alabilir.

Bu sabah 0,999 seviyesindeki paritede 0,996 ve 0,992 seviyeleri gün içi destek; 1,002 ve 1,006 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten