EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (27.03.2023)

Alman Deutsche Bank’ın CDS’i hızla yukarı gelince bankanın zor durumda olduğuna dair endişeler arttı. Piyasanın geneli bu endişeden etkilendi. Risk iştahının azalışını en çok Avrupa bankacılık hisseleri fiyatladı. Günün devamında yetkililerden, merkez bankalarında yapılan açıklamaların etkisi ile alevler azaldı. Ancak bankacılık sektörü batı dünyasında kritik konu olmayı sürdürüyor. Hal böyle olunca, para piyasaları hareketli günler geçiriyor.

Avrupa merkezli sorun olması ile parite Usd lehine hareket etti. Dolar Endeksi güçlendi. Endeksi 100 bp prim sağlayarak 103,5 seviyesine kadar yükseldi. Endişelerin azalması ile 103 civarında denge arıyor.
Yeni haftada bankacılıkta yeni sorun duyar mıyız? Olası sorun paritenin hangi yakasından gelebilir? Kritik sorular bunlar, sorun duymaz isek parite yukarı meyilli olabilir. Sorun çıkarsa paritenin hangi yakasında sorun olduğuna bağlı olarak parite yön bulabilir.

Bu sabah 1,077 seviyesindeki paritede 1,073 ve 1,07 seviyeleri gün içi destek; 1,08 ve 1,084 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay-hafif yukarı meyilli seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten