EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (26.05.2023)

FED’in Haziran ayında faiz artışı yapması fiyatlanıyor. Piyasa 25 bp faiz artışına daha fazla ihtimal vermeye başladı. CME verisi yüzde 57 artışa işaret ediyor. Böylece başta para piyasaları olmak üzere diğer varlıklar yeni denge noktaları arıyor. Bu sırada Usd talep görüyor, güçleniyor. Dolar Endeksi 104 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. FED toplantısına kadar 3 haftalık süre var. Bu sürede açıklanacak makro veriler çok zayıf gelmezler ise 25 bp faiz artışı ihtimal olmaktan realize olmaya evrilebilir. Örneğin dün açıklanan 1Ç büyüme yukarı revize edildi; kişisel harcamalar ve çeyreksel çekirdek PCE ve haftalık istihdam verileri beklentilerin üzerinde geldi.

ABD bütçe tavanı sorununu aşmak için görüşmeler sürüyor. Taraflar bazı konularda ilerleme olduğunu ifade ederken, çözüm bekleyen konuların da olduğunu belirtiyorlar. Almanya’da dün açıklanan 1Ç büyüme verisi -0,2 geldi. Ülke ekonomisi hafif resesyona girmiş oldu. Dolar Endeksi 104 seviyesinde güne başlıyor. Usd bir süre daha fiyatlama avantajını elinde tutabilir.

Bu sabah 1,074 seviyesindeki paritede 1,07 ve 1,066 seviyeleri gün içi destek; 1,08 ve 1,087 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten