EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (23.02.2024)

ABD açıklanan PMI verilerinin genişleme bölgesinde kalmaya devam etmesi ve Avrupa bölgesine göre daha iyi durumda olması parite tarafının kazançlarını gün içinde koruyamamasına neden oldu. Avrupa tarafında hizmet PMI genişleme bölgesine girerken imalat PMI beklenti altı kalarak daralma bölgesinde kaldı. Ana konu ‘hangi merkez bankası ne zaman faiz indirecek’ olmaya devam ediyor. Bu noktada FED’in öncü olması bekleniyor. İlk adım atıldıktan sonra senkronize indirimler görebiliriz. Yılın ikinci yarısında başlaması beklenen faiz indirimleri ve hızı parite üzerinde ana tema olmaya devam ediyor.

Dolar Endeksi’nin yukarı yönlü hareketinde 200 günlük ortalama 103,8-104 bant aralığı direnç bölgesinin üzerine kalıcılık sağlama çabasında. Tepki olarak izlediğimiz yükseliş tahmin ettiğimizden daha güçlü oluyor. Teknik olarak 104,7 üstü kalıcılık sağlanırsa 105,5 bir sonraki hedef olabilir.

Bu sabah 1,082 seviyesindeki paritede 1,075 ve 1,07 seviyeleri gün içi destek; 1,083 ve 1,088 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün paritede yatay-sınırlı pozitif seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten