EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (20.02.2024)

Dün ABD piyasaları kapalı olduğu için nispeten sakin bir piyasa vardı. Paritede ana konu faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı ve ne hızda olacağı. Son gelen ABD makro verileri piyasalara beklediğini
vermedi. Beklenenden iyi durumda olan ABD ekonomisi ve enflasyonda görülen katılık faiz indirimi beklentilerini törpüledi. Vadeli piyasalarda oluşan fiyatlamalar piyasaların 2024 senesinde 4 faiz indirimi beklediklerini gösteriyor. Beklentiler gelen makro veriler öncülüğünde değişiyor dengeleniyor. Enflasyon ile mücadelede alınan sonuçlar ve gelinen noktaya baktığımızda yolun değişmediğini görüyoruz. Faiz indirim beklentilerinde oluşan köpüğün alınmasının daha sağlıklı fiyat hareketleri oluşması açısından faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Bu hafta açıklanacak olan Avrupa ve ABD imalat/hizmet PMI verileri parite hareketlerinde önemli olabilir. Dolar Endeksi’nin yukarı yönlü hareketinde 200 günlük ortalama 103,8-104 bant aralığı direnç bölgesinin üzerine çıkılmış durumda. Tepki olarak izlediğimiz yükseliş tahmin ettiğimizden daha güçlü oluyor. Teknik olarak 104,2 üstü kalıcılık sağlanırsa 105,5 bir sonraki hedef olabilir.

Bu sabah 1,077 seviyesindeki paritede 1,07 ve 1,065 seviyeleri gün içi destek; 1,08 ve 1,085 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün paritede yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten