Et ithalatçılarına insaflı fiyat ricası

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, et fiyatlarını dengelemek amacıyla kasaplık, besilik ve taze soğutulmuş et ithalatına izin verilmesine rağmen ateşi düşmeyen et fiyatlarından ithalatçıları sorumlu tuttu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, et fiyatlarını dengelemek amacıyla kasaplık, besilik ve taze soğutulmuş et ithalatına izin verilmesine rağmen ateşi düşmeyen et fiyatlarından ithalatçıları sorumlu tuttu. Aydemir şöyle dedi:“Kasaplık, besilik ve ithal kırmızı et izni verdiğimiz ithalatçılardan biraz bu konuda insaflı davranmalarını rica ediyorum. Bununla ne demek istiyorum? Onlardan lütfen biraz kanaatkar olmalarını, yani çok yüksek kârlar beklemeden, Et Balık Kurumu (EBK) gibi olmasa bile, EBK fiyatlarının biraz üzerinde karkaslarını, hayvanlarını pazarlamalarını istiyorum. Aç gözlülüğü gerek yok. Yani yeterince kâr yaptıktan sonra aşırı kâr hırsıyla, piyasadaki etin ateşinin, fiyatının düşmemesine neden oluyorlar. Biz fiyatların biraz daha uzun sürede düşeceğini göreceğiz. Çünkü yeterince ithal et gelecektir. Yeterince kasaplık ve besilik, damızlık gelecektir. Zaten son günlerde Türkiye’ye külliyetli miktarda et girmeye başladı.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/et-ithalatcilarina-insafli-fiyat-ricasi/ekonomi/haberdetay/19.10.2010/1303318/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.