Esenyurt’ta kiralık dairelere ilgi artıyor

Esenyurt, üniversite öğrencilerinin kiralık ev arayışının artışa geçtiği Ağustos-Eylül ayları döneminde kiralık daire trafiğinin de yoğunlaştığı bölgeler arasında yer alıyor.

İstanbul’un Esenyurt ilçesi, emlak sektöründe hareketliliğini koruyan yerlerden biri. Bu durumun nedeni, sadece kiralık daire fiyatlarının 900 TL civarında olması değil, aynı zamanda uygun fiyatlı satılık dairelerin ve yeni konut projelerinin de bölgede bulunması. Uygun fiyatlı kiralık ve satılık konut fiyatlarının yanı sıra toplu ulaşım imkânlarına da sahip Esenyurt, gelecek yıllarda İstanbul’un gayrimenkul pazarında prim yapması beklenen ilçeleri arasında da gösteriliyor. Esenyurt ilçesinin emlak durumunu mercek altına aldık.

Esenyurt’ta emlak fiyatları

Esenyurt’taki emlak fiyatları ile ilgili Zingat.com Bölge Raporu verilerine bakıldığında, ortalama 100 metrekarelik bir konut için ortalama satılık fiyatı, kira değeri ve amortisman (geri dönüş süresi) bilgilerine ulaşmak mümkün.

Esenyurt’ta 100 metrekarelik ortalama bir dairenin satış fiyatı nedir? Esenyurt’ta kiralık dairelerin kira fiyatları hangi aralıkta? İlçede satın alınacak bir daireye ödenecek satış fiyatı, dairenin kiraya verilmesi durumunda ne kadarlık sürede yatırımcısına geri dönüyor ya da kısaca amortisman süresi nedir?

Emlak sitesi Zingat.com tarafından ücretsiz olarak sunulan Bölge Raporu verilerine göre, nüfusu 795 bin civarında olan İstanbul’un Esenyurt ilçesinde ortalama 100 metrekare büyüklüğünde bir dairenin;

  • Satış fiyatı minimum 138 bin ve maksimum 231 bin TL olmakla birlikte, medyan satış fiyatı ise 184 bin TL olarak belirtiliyor.
  • Esenyurt’ta satış fiyatları trendi ise metrekare başına 2016 yılında bin 590 TL civarında iken, bu rakam 2017 yılında metrekare başına yaklaşık bin 725 TL olarak ölçülüyor.
  • Kira fiyatı minimum 743 ve maksimum bin 239 TL olmak üzere medyan kira fiyatı ise yaklaşık 900-990 TL aralığında.
  • Esenyurt kira fiyatları trendi ise metrekare başına 2016 yılında 9.45 TL iken, bu rakam 2017 yılında metrekare başına 9.57 TL’ye yükseldi.
  • Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi 16 yılı buluyor.

Zingat.com’da Esenyurt ile ilgili toplam 78 yeni konut projesi ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN