Enka İnşaat Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (07.10.2013)

Enka İnşaat Hisse Yorumu

Mali Analiz: Güçlü 2. çeyrek mali sonuçları incelendiğinde şirketin net karının %52 artış gösterdiği ve 317,2 milyon TL olarak gerçekleştiği gözlenmektedir. Satış gelirlerinin ise %30 artarak 3,1 milyar TL’ye ulaştığı gözlenmektedir. Enka 2013 2. çeyrek sonuçlarına göre yıllık bazda FAVÖK’sını 581 milyon TL elde etmiştir. Şirketin faaliyet karlılığındaki artışta tüm operasyonlarındaki iyileşme rol oynamıştır. Enka’nın net nakit pozisyonu 1,3 milyar TL olup bu güçlü nakit pozisyonunun son iki çeyrek dönem mali tablolarına olumlu yansıdığı gözlenmektedir.

Projelerde Artan İş Yükü: 2. çeyreğin sonunda Irak’ta yeni alınan 2 projeyle beraber iş yükü 3.7 milyar $’a erişmiştir. Enka ve grup şirketlerinin Irak pazarındaki faaliyetlerinin arttığı gözlenmektedir. Bunun haricinde şirketin %75,87 oranında Rusya’daki dolaylı iştirakinin %24,13 oranındaki kalan hissesini Rusya’da kurulu bağlı ortaklığı Limited Liability Enmar şirketi 3.36 milyar Ruble bedelle Haziran ayında satın almıştır. Daha önce iş yükünde büyük yer tutan ve atıl konumda olan Umman’daki Mavi Şehir projesi elimine edilmiş, Kosova otoyolunun yalnızca iş yapılan bölümü dahil edilmiştir.

Devam Eden Projeler _ ENKA TC’nin ilk sahip olduğu ve düşük kiralama alanı olan Kuntsevo Alışveriş Merkezi’nin
yıkılarak yerine ofis alanı ve rezidansların da olduğu, toplam inşaat alanı 245.000 metrekareyi bulan, yaklaşık 425 milyon $ yatırım bedeli olan, daha büyük alanlı ve daha modern bir alışveriş merkezinin inşası dönem içerisinde devam etmektedir. Ayrıca Enerji alanında yeni yatırımlar için çalışmaları devam etmektedir

Değerlendirme: Enka’nın net nakdi önümüzdeki dönemde de iyileşmeye devam edecek olup bu güçlü bir nakit pozisyonunun özellikle son dönemde kurlarda volatilitenin yoğun yaşanması baz alındığında 3. çeyrek mali tablolara da olumlu yansımasını beklemekteyiz. ENKAI hisseleri için “ mevcut pozisyonların korunması” önerisi ile yeni hedef fiyatımızı 6,40 Tl hedef fiyat olarak izlenebilir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Enka İnşaat hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir