Para & Borsa

Enka İnşaat 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (15.11.2016)

“Enka İnşaat’ın 3.Çeyrek Karı, Düşük Taahhüt Grubu Karının Etkisiyle Beklentilerin Altında Kaldı…”

Öneri “EKLE”

Hedef Hisse Fiyatı : 5,33TL

Enka İnşaat’ın 2016 yılı üçüncü çeyrek net dönem karı 339,7mn TL olarak gerçekleşmiş ve hem bizim beklentimiz olan 469mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 433mn TL’nin altında kalmıştır. Diğer taraftan üçüncü çeyrek karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,4 oranında artış kaydederek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada mühendislik ve inşaat grubu karının beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Grubun satış gelirleri özellikle enerji grubu satış gelirlerindeki düşüşün etkisiyle %16,9 oranında azalarak 2,55 milyar TL’ye gerilemiştir. Diğer taraftan brüt kar ise sadece %3,4 oranında gerilemiş ve 566,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin FAVÖK’ü de %8,8 oranında gerilemiş ve 544mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin finansman gelirleri 107mn TL’den 8mn TL’ye inerek karı baskılamıştır. Diğer taraftan Şirket’in yatırım faaliyetlerinden net gelirleri ise bu çeyrekte 19mn TL olurken geçen yılın aynı döneminde yatırım faaliyetlerinden 220mn TL gider kaydedilmesi bu çeyrekte karın bir önceki yılın aynı dönemine göre artış kaydetmesinde ana etken olmuştur

Sektörel bazda, mühendislik ve inşaat grubu satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında gerilerken, net dönem karı ise bir önceki yılki 1mn TL’den 59mn TL’ye yükselerek karı desteklemiştir. Aynı şekilde Enerji tarafında gelirlerdeki %25’lik düşüşe karşın grubun net karı %57 oranında artarak konsolide kardaki artışa olumlu katkı sağlamıştır. Diğer taraftan, Gayrimenkul segmentinde ise Rusya’daki sorunlar nedeniyle satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 oranında düşerken net dönem karı da %21 oranında gerileyerek Enka’nın toplam karının daha yüksek çıkmasını engellemiştir.

Çeyreksel bazda mühendislik ve inşaat grubu karı bir önceki çeyrekteki 243mn TL’den 59mn TL’ye gerilemiş ve toplam karın bir önceki çeyrekteki 506mn TL’den 340mn TL’ye düşmesinde ana etken olmuştur.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!


İlgili aramalar:

  • ENKA BURUS AYLIK NE KADAR
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx