ENJSA: Düşüşle göstergeler yumuşadı

ENJSA: ortalamaya baskı ve ortalamaya dönüş

Bir önceki yazıyla değerlendirirsek: perakende sektöründe döngüler varken bunun sapma miktarlarına değinmiş oluyoruz. Her sektörde ortalamaya dönüş hareketi vardır ama ham veri üzerinden bunu görmek çoğu kez zor olabiliyor. Bunu aşabilmek için de farklı modeller, farklı bakış açıları, mercekler geliştirmek zorunda kalıyoruz. Belki de düzenin temelinde ortalamaya dönüş hareketi vardır. Perakende sektöründeki her hamlenin aslında ideale yakın “ortalamaya dönüş” hareketi olarak görülmesi mümkündür çünkü hedef kitlesinin davranışları belli bakışlar altında döngüsel gelişmektedir. Daha iyi karışım da her zaman gereklidir.

Momentuma dayalı stratejileri, ortalamaya dönüş stratejileri ile birleştirmemiz halinde elbette çok farklı merceklere gitmiş olacağız: bu karışımın hassas ölçüsü rekabette kalmayı, öne geçmeyi veya geride kalmayı belirlemektedir. Basitçe ifade edersek: momentum yönünü bulmuş hareket ise, ortalamaya dönüş band içi hareket olarak görülebilir. Özgün modellerimizde ikisinin karışımı üzerinden sonuçlar çıkarmaktayız. Bunu denkleme dönüştürmek de belli bir disiplin içinde kalmayı sağlamaktadır.

Tarihsel ortalamayı katlamışken risk fırsat dengesi

Ucuz olan her zaman kalitesiz değil ama kaliteli olan da her zaman pahalı değildir. Aradaki farkı belirleyen davranışlar olmaktadır. ENJSA için de benzer durum vardır: Aylık grafik üzerinden bakarsak, tarihsel ortalamasını düzenli şekilde aştığı dönemler içinde olduğunu görmekteyiz. Burada kilit kelime düzenliliktir. Düzen hali geleceği belirler. Grafiği incelersek: ortalamayı aşım hareketini düzenli şekilde yaptığı dönemlerin yığılma bölgesini görmekteyiz.

O halde soru şekillenebilir: tarihsel ortalama 7.48in hemen altında iken, 2 misli fiyatta olması pahalılık işareti midir? Yoksa mikro ekonomik anlamda bakarsak: enflasyonist ortamda ne bekleyebiliriz? Model detayına girmeden sayıları deşmeden ipucu vermiş olduk.

Haftalık veya günlük hesaplara girmeden belirtirsek: bu tarihsel ortalamanın hareketlendirilme şekli geleceği belirmektedir. Yukarıda düzenli yükselişten bahsettik. Bu istikrar demektir: düzenlilik hali. Dolayısıyla bu iklim içinde aşağı yönlü sapmalar veya ortalamaya yapılacak baskılar güçlü pozitif ataklar anlamına gelecektir. Bu ihtimalin kuvvetleneceğini düşünebiliriz.

— >  Tarihsel anlamda incelenen dönemin %33lük kısmı giderek baskı yemeye başladı. Hesaplamalardaki dönemin etkisi sonucunda gelecekteki fiyat hareketlerini giderek piyasa üstü getiriye çekmektedir.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!