Enerjisa Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (27.03.2018)

Enerjisa Hisse Yorumu

Öneri Yok
Hisse Fiyatı: 7,06 TL
12 Aylık Hedef: 10,80 TL

Öngörülebilir büyüme…

Enerjisa, Türkiye’nin hızlı büyüyen elektrik piyasasında lider elektrik dağıtım ve perakende şirketidir. Şirketin elektrik dağıtımını üstlendiği üç bölge Türkiye’nin en kalabalık ve ülke ortalamasının üzerinde nüfus artışına sahip Ankara, İstanbul (Asya yakası), Adana ve Gaziantep dağıtım bölgelerini kapsamaktadır. Gelişmiş ülkelere kıyasla görece geri kalmış dağıtım ağının modernize edilmesi için yüksek yatırım ihtiyacı bulunuyor. Bu çerçevede, 2016-2020 yıllarını kapsayan üçüncü tarife döneminde yatırım bütçesi ikinci tarife dönemine kıyasla reel bazda Enerjisa bölgelerinin toplamında %53 artırılmıştır. Ayrıca, Enerjisa dağıtım şebekesine yaptığı yatırımlar karşılığında oldukça cazip reel %13,61 sermaye getirisi elde etmektedir. Buna ek olarak, şirket, verimlilik ve kalite ölçütlerindeki performansa bağlı olarak ödüllendirilmekte ve faaliyet gelirlerine ciddi katkı sağlayabilmektedir. Ayrıca, Enerjisa elektrik dağıtımı yaptığı üç bölgede ulusal tarifeden müşterilere elektrik satma hakkına sahip olan tek şirket konumundadır ve bu sayede perakende iş kolundan düzenli bir nakit akışı elde edebilmektedir. Bu iş kolunun VAFÖK’e katkısı 2017 yılında %10’un altında kalsa da, yüksek marjlı mesken ve KOBİ segmentinde daha fazla piyasa serbestleşmesinin büyüme açısından önemli potansiyel barındırdığını düşünüyoruz.

Şirket iyi regüle edilen bir sektörde olukça öngörülebilir bir büyüme sunuyor. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle getirinin sermaye maliyetiyle ilişkilendirilmesi, şebekeye yatırım yapılmasını özendirmek ve mevcut şebekenin iyi yönetilmesini teşvik etmek yönündedir. Bu olumlu duruş, geçen sene sonunda yapılan bir dizi düzenleme ile de kendini gösterdi. Yapılan bu değişikliklerin, Enerjisa’nın faaliyet karlılığını daha iyi gösterdiği için tercih ettiğimiz (düzeltilmiş VAFÖK + yatırım harcamaları geri ödemesi) kalemine 2018-2020 döneminde olumlu etkisinin %8 düzeyinde olmasını bekliyoruz. Enerjisa, ihmal edilebilir düzeydeki döviz pozisyonu riski ve düşen borçluluk düzeyiyle sektörün en yüksek kredi notuna sahip enerji şirketi konumunda bulunuyor. Enerjisa’nın güçlü bilanço yapısı ve ölçek ekonomisi sayesinde, sektördeki düzenlemelerden en çok fayda sağlayabilecek şirketlerden biri konumunda olduğunu düşünüyoruz.

Enerjisa’yı hisse başına 10,8 TL hedef fiyatla araştırma kapsamına alıyoruz. 2017 senesi rakamlarına yansıyan 582 milyon TL’lik bir defaya mahsus gelirleri çıkardığımızda, 2017-2020 döneminde (VAFÖK + yatırım harcamaları geri ödemesi) ‘nin %19, net karın ise %38 büyümesini bekliyoruz. Enerjisa hisseleri 2018T FD/(VAFÖK + yatırım harcamaları geri ödemesi) 5,0 çarpanıyla, FD/VAFÖK 6,5 çarpanıyla ve 11,0 F/K çarpanıyla işlem görüyor. Buna karşılık, gelişmekte olan ülkelerde benzer şirketler ortalama FD/VAFÖK çarpanı 8,1x, F/K çarpanı 14,8x seviyesinde bulunuyor.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN