En iyi 10 hisse!

“En İyi 10 Hisse” açıklandı.

Turkcell Forbes listesinde Listenin oluşturulması için 10 uzmana “Tek bir hisse alıp, 2012 boyunca saklayacak olsanız, bu hangi hisse olurdu” sorusu yöneltildi.

Listede yer alan diğer hisseler Caterpillar, FedEx, Hershey, Capital One, Mako Surgical, Microsoft, Arcos Dorados, Alcoa ve Banco Santander oldu.
Turkcell’i öneren isim, The Sizemore Investment Letter’dan Para ve Hisse Yöneticisi Charles Sizemore, konuya ilişkin olarak, “Turkcell: Makro trendlerin kesişim noktasında bir telekomünikasyon şirketi” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Sizemore, geçmişte Avrupa ve Ortadoğu’nun kraliçesi olan İstanbul’un, modern dönemde şu an için New York, Londra ve Hong Kong’un ekonomik nüfuzuna sahip olmasa da, önceki ihtişamlı günlerinde olduğu gibi kendisini çeşitli büyük güçlerin merkezinde bulduğunu kaydetti.

Türkiye’yi, zengin ama ekonomik açıdan sıkıntılı Avrupa ile fakir ama büyüyen Ortadoğu arasında bir köprü olarak niteleyen Sizemore, “Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği anlaşması var ama aynı zamanda İslam ülkeleri arasında da büyüyen bir ekonomik ve politik lider. İslam dünyasının çoğu, Rusya ve Çin gibi ülkeler otokrasiden demokrasiye zorlu bir geçiş dönemi içindeyken, Türkiye, bu yolda 20 yıl ileride ve siyasal açıdan daha istikrarlı. Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında en parlak geleceğe sahip rakiplerden biri” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek genç nüfus oranına sahip ülkenin doğum oranlarının son yıllarda Batı seviyelerine gerilediğini ifade eden Sizemore, bu gelişmenin, gelecek on yıllarda düşük enflasyon ve artan tüketici harcamaları için Türkiye’yi demografik açıdan en optimum noktaya getirdiğini belirtti.

Sizemore, Türkiye’nin, Avrupa ve Ortadoğu gibi sıkıntılı iki bölge arasındaki konumunun olumsuz yansımalarını da yaşadığına işaret ederek, “Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Türkiye şirketlerinin hisseleri geriledi. Eğer siz de benim gibi Türkiye’nin en parlak geleceğe sahip ülkelerden biri olduğuna inanıyorsanız, Türkiye’nin çevresindeki krizi, ülkenin en iyi şirketlerinin bazılarından hisse almak için fevkalade bir fırsat olarak görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

‘MOBİL İLETİŞİM BÜYÜYOR’

Turkcell’in yönetim kuruluna ilişkin sıkıntılara da değinen ve geçen yıl temettü ödemesi yapılamadığını anımsatan Sizemore, piyasaların belirsizlikten hoşlanmadığına dikkati çekerek, hisselerin son dönemdeki düşük performansında bu belirsizliğin de etkili olduğunu kaydetti.
Sizemore, şöyle devam etti:

“Avrupa ve Ortadoğu’daki volatiliteden kaçan yatırımcılar, Turkcell gibi birinci sınıf bir hisse senedinden çok fazla yararlanmadı. Onların kaybı bizim kazancımız. Modern dünyada yaşamın en önemli unsurlarından biri cep telefonları ve Turkcell yüzde 54 pazar payı ile Türkiye’de hakim oyuncu. Türkiye’de cep telefonları her yerde hazır ve nazır olsa da, geneline baktığımızda pazarın doyma aşamasının çok uzağında olduğunu söyleyebiliriz. Penetrasyon oranı Avrupa ortalamasının üçte ikisi düzeyinde.”

Charles Sizemore, şirketin yurt dışı faaliyetlerine de değinerek, Turkcell’in bulunduğu 9 ülkenin 5’inde pazar lideri olduğunu belirtti.

Sizemore, “Burada dikkate alınması gereken en önemli nokta şu: mobil iletişim pek çok gelişmekte olan pazarda hala büyüyen bir sektör ve Turkcell bu büyümeden karlı çıkacak çok iyi bir pozisyonda bulunan iyi bir şirket” dedi.

Kaynak: www.gazetevatan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.