Emlak Konut GYO 2014 / 9 Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (28.10.2014)

EKGYO 3Ç14 Finansal Sonuçları

Net kar FAVÖK altında kalemlerdeki sapmadan dolayı beklentilerin altında geldi. Emlak Konut GYO 3. çeyrekte 177 milyon TL net kar açıkladı (yıllık bazda %49 düşüş, çeyreksel bazda %2 artış). FAVÖK altında kalan kalemlerdeki sapmadan dolayı net kar, 216 milyon TL olan piyasa beklentisinin ve 227 milyon TL olan bizim beklentimizin altında gerçekleşti.

Gelirler satılmamış konut stoğundaki satışlarla desteklendi. Emlak Konut 646 milyon TL satış geliri açıklarken (yıllık bazda %28 düşüş, çeyreksel bazda %94 artış), gelirler konut stoğundaki satışların beklentilerin üstünde gelmesinden 487 milyon TL olan piyasa beklentisinin ve 509 milyon TL olan bizim beklentimizin üstünde gerçekleşti. Şirket konut stoğundan 375 milyon TL gelir yazarken, gelirlerin yıllık bazda hala zayıf kalmasının nedeni gelir paylaşımlı projelerden elde edilen gelirlerin daha düşük kalmasından kaynaklandı.

FAVÖK 205 milyon TL ile (yıllık bazda %35 düşüş, çeyreksel bazda %193 artış) 142 milyon TL olan piyasa beklentisinden ve 124 milyon TL olan bizim tahminimizden yüksek geldi.

FAVÖK altı kalemlerdeki sapmalardan dolayı net kar beklentilerin altında kaldı. Şirket 14 milyon TL finansal gelir yazarken, tek seferlik finansal giderden dolayı 43 milyon TL net diğer zarar yazdı. Sonuç olarak, gelirler ve FAVÖK beklentilerin üstünde kalmasına rağmen, FAVÖK altı kalemlerdeki sapmalardan dolayı net kar beklentilerin altında kaldı. Hisse net aktif değerine göre %30 iskontolu işlem görürken, son bir senelik ortalama iskonto %22 düzeyindedir.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir