Elektrik Faturaları Haftada 452 Milyon TL Düşecek!

Korona virüs nedeniyle pek çok işyeri uzaktan çalışmaya geçerken eğitim kurumları da uzaktan eğitim modeline geçmişti

Böyle olunca evlerdeki elektrik faturaları da yükseldi. Ofislerin yavaş yavaş açılması ve Eylül ayının sonunda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ev elektrik faturalarında da düşüş bekleniyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com tarafından yapılan çalışmaya göre okulların açılması ile ev elektrik faturalarında haftada 452 milyon TL düşüş olması öngörülüyor.

Korona virüs nedeniyle vaktimizi evde geçirmeye başladık. İşyerleri uzaktan çalışma sistemine geçerken okullar da eğitime evde devam etmeye başladı. Bu da ev kullanıcıları için elektrik faturalarının yükselmesi anlamına geldi. Eylül ayının sonunda yüz yüze eğitime geçişin planlanmasıyla evlerin elektrik faturalarında da düşüş yaşanması bekleniyor. Okula dönüşle birlikte evlerde öğrenci başına haftada 25 TL daha az elektrik tüketilmesi beklenirken 18 milyon öğrenci olduğu düşünüldüğünde okulların açılması ile ev elektrik faturalarında haftada 452 milyon TL düşüş olması öngörülüyor.

Günde 8 saat daha fazla TV

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com, pandemi döneminde elektrik harcayan aletler özelinde bir inceleme yaptı. Aynı zamanda okullarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle bu harcamalarda nasıl değişiklikler olacağını da derledi. Bu çalışmaya göre pandemi sürecinde insanlar evde oturunca günde 6.42 saatlerini TV başında geçirdi. Bu süreye çocukların evde eğitim sürecinde kullandıkları elektrik de dahil edilirse TV başında uzaktan eğitimle günde 8 saat daha fazla TV izlemek anlamına geliyor. Haftada (5 gün) 40 saat daha fazla TV izlendiğinde ortalama bir TV’nin saatte 0,25 kWh elektrik tükettiği düşünülürse haftada 7,2 TL, yıllık bazda ise 370 TL ek TV maliyeti ortaya çıkıyor.

Uzaktan eğitimde mutfakta 343 TL ek masraf

Fırın en çok elektrik harcayan ev aletleri arasında yer alıyor. Her öğlen evde yemek yendiğinde elektrikli fırın/ocak günde 1 saat daha fazla çalışıyor. Bu da haftada 3,5 TL, yılda 182 TL ek maliyet anlamına geliyor. Söz konusu yemek olduğunda çıkan bu ek maliyetin sadece elektrik üzerinden olduğunu belirtmekte fayda var. Yemek malzemeleri bunun içinde değil. Yemekler evde yendiği için bulaşık makinesi de daha çok çalışıyor. Bir aile haftada ortalama 11 defa bulaşık makinesi çalıştırıyor. Çocukların evde kalması ile yaklaşık 3 defa daha fazla bulaşık makinesi çalıştırılıyor. Bu da faturalara haftada 3,1 TL, yılda ise 161 TL ek maliyet olarak yansıyor.

Yılda 592 TL ek aydınlatma maliyeti

İşe ve okula gidildiği dönemde aydınlatma çok fark eden kalemlerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle kış aylarında günlerin kısalması ve hava koşulları nedeniyle günde en az 4 ampulün 8 saat yanacağını kabul edilirse haftada 11,4 TL yıllık bazda ise 592 TL ek aydınlatma maliyeti oluyor.

encazip.com kurucusu Çağada KIRIM, “Evde geçen sürenin azalmasıyla birlikte evlerdeki elektrik tüketiminin düşeceği aşikar. Ancak yine de zor bir süreçten geçtiğimiz unutulmamalı, dolayısı ile her an uzaktan eğitim hayatımıza tam anlamıyla tekrar girebilir. Ancak bazı ufak tasarruf önlemleriyle evdeki elektrik faturalarınızı bir nebze kontrol altında tutabilirsiniz” şeklinde konuşarak evlerde uygulanabilecek pratik tasarruf önlemlerini sıraladı:

-Pencerelerinizin yalıtımının iyi olduğundan ve aradan hava kaçırmadığından emin olun.
-Bulaşık makinenizi tam doldurmadan çalıştırmayın.
-Çamaşır makinenizi düşük sıcaklıklarda, mümkünse 30 derecede çalıştırın.
-Hava koşullarına göre kombinizi normalden bir derece düşük, klimanızı da normalden 2 -derece yüksek çalıştırın.
-Hava aydınlıkken perdelerinizi açın, içerideki aydınlatma ihtiyacınızı bedava ve doğal yollardan karşılayın.
-Hava karanlıkken perdelerin kapatmanız hem sıcak hem de soğuk havalarda ek yalıtım sağlayacaktır.
-Su kaynatırken yalnızca ihtiyacınız kadar su kaynatın, çaydanlık ya da kettleda ihtiyacınızdan fazla su bulunmasın.
-Tasarruflu ampulleri kullanırsanız 100 Watt’lık bir ampulün verdiği kadar ışığı 15 Watt tüketen bir ampulle elde etmiş olursunuz.
-Sosyal tarifeler: Elektrik piyasasında özellikle de elektrik faturası ödemekte zorluk çeken bazı kişiler için sosyal tarifeler bulunmaktadır. Bunlarla ilgili devlet yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.
Detaylı hesaplama ve araştırma bilgisine https://encazip.com/okullarin-acilmasiyla-evlerdeki-elektrik-faturalari-dusecek sayfasından ulaşabilirsiniz.