Ekvador Assange’ye sığınma teklif etti

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini yayımlayarak dünyayı sarsmaya devam eden Wikileaks kurucusu Jualian Assange sırra kadem bastı. Öldürüleceği endişesi yaşayan Assange’ın nerede olduğunu bilen yok. Herkesin Assange’a mesafeli durmaya çalıştığı bir anda Orta Amerika ülkesi Ekvador göçmen statüsü tanıma teklifinde bulundu.

Birçok Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi ABD ile ilişkilerinde zaman zaman diplomatik problemler yaşayan Ekvador, herhangi bir ön koşul öne sürmeden Wikileaks kurucusu Jualian Assange’a vatandaşlık vermeye hazır olduklarını açıkladı. Ekvador Dışişleri Bakan yardımcısı Kintto Lucas, “Assange’e problem çıkarmadan ya da herhangi bir ön koşul sunmadan Ekvador’a sığınma hakkı vermeye hazırız” dedi.

Wikileaks kurucusu Jualian Assange’ı ülkelerine davet etmelerinin bir diğer nedeninin ise kendisine rahat bir çalışma ortamı sağlamak olduğunu belirten Dışişleri Bakan yardımcısı Lucas, “Onu ülkemize davet etmemizin bir diğer nedeni de elinde bulunan belgeleri sadece internet üzerinden değil, başka mecralarda da rahatça yayınlamasına olanak sağlamak” şeklinde konuştu.

AVUSTRALYA ASSANGE İÇİN ÖZEL KUVVET OLUŞTURDU

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini yayımlayarak gündem yaratan Wikileaks kurucusu Assange’a ülkesi Avustralya’da da rahat yok. Avustralya Adalet Bakanlığı, Assange’ın yasaları çiğneyip çiğnemediğini belirlemek için soruşturma başlatıldığını açıkladı. Avustralya ayrıca Wikileaks’in yayınlamaya başladığı 250 bin belgenin ele geçirilmesinde suç işlenip işlenmediğini belirlemek için asker, ajan ve uzmanlardan oluşan özel bir kuvvet oluşturdu. Avustralya Adalet Bakanı Robert McClelland, Wikileaks dosyasını soruşturmak için özel kuvveti dün oluşturduklarını söyledi.

İKİ KADINA TECAVÜZLE SUÇLANIYOR

Wikileaks’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli belgeleri yakın zamanda yayımlayacağını açıklamasının ardından İsveç’te iki kadın Jualian Assange’ın kendilerine tecavüz ettiğini ileri sürerek ifade verdi. İsveç hükümeti, Assange’ın tutuklanması için uluslararası arama emri çıkardı. Assange gizli belgeleri yayınlamaması için kendisine karşı çirkin bir kampanya başlatıldığını belirterek “tecavüz” suçlamalarını reddetmişti.

İSVİÇRE SIĞINMA TALEBİNİ KABUL ETMEDİ

Wikileaks kurucusu Jualian Assange ayrıca hayatının tehlikede olduğunu belirterek İsviçre hükümetinden geçtiğimiz ekim ayında sığınma talebinde bulunmuştu. İsviçreli yetkililer, Assange’ın sığınma talebini reddetmiş, gerekçe olarak da İsveç’te aleyhine açılan tecavüz davasını göstermişti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16412133.asp?gid=373

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir