Ekonomik Güven Endeksi / Nisan 2017

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Ekonomik Güven Endeksi Rakamlarını açıkladı.

Ekonomik güven endeksi 99,5 oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, reel kesim güven endeksini 2007 Ocak – 2017 Mart dönemi için 2017 Nisan ayında revize etmiştir. Buna bağlı olarak aynı dönem için ekonomik güven endeksi de revize edilmiştir. Ekonomik güven endeksi değerlerine ve revizyona ilişkin metodolojik dokümana (http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1102) adresinden ulaşılabilir.

Ekonomik güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre %3,6 oranında artarak 96 değerinden 99,5 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, perakende ticaret sektörü ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Nisan ayında tüketici güven endeksi 71,3 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,6 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 99,9 değerine yükseldi.

Nisan ayında inşaat sektörü güven endeksi 85,7 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 106,3 değerine geriledi.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN