Dünya yangın yerine döndü, bizim ekonomide gözler parıl parıl

Her sabah kafamda düzinelerce makale için çılgın fikirler, yataktan “Eureka” diye fırlayarak kalkıyorum. Bilgisayarın başına geçip, makaleyi toparlayacak veri ve referanslara bakarken, birden gündem değişiyor. Gündemi takip etmekten körpe dimağım yorgun düştü, ama son bir ayda tek bir satır yazamadım. Ben Büyük Resim fetişistiyim. Büyük resmi görmeden pikseller hakkında yazmak adeta kabir işkencesi.

Sonunda kendime iki tokat atıp, bildiklerimi ve öngörebildiklerimi kağıda döktüm, yani PC’nin ana belleğinde bitlere naklettim. 011111011100001010101111101

Acaba diyorum, Milenyallarin çocukları okuma-yazma öğrenmeye gerek duyacaklar mı, yoksa emojilerle yazışıp, düşüncelerini birbirlerine upload mı edecekler? Ama o günleri görmeden, acı gerçeği koklayıp dilimizin ucuyla tadalım.

Ukrayna Savaşı bitmez, yaptırımlar kalkmaz.
Ukrayna Savaşının yeterince konuşulmayan yönü küresel ısınmayla mücadeleyi en az 5 yıl ötelemesi. Savaştan önce de devletlerin beyan ettiği önlemler felaket eşiğinden dönmemize yetmeyecekti. Şimdi iklim değişikliğinin medeniyet ve ekonomiye kesin zarar vermeye başladığı dönemin en azından ilk 10 yılını çok zor atlatacağız.

Enerji başta bir dizi kritik emtiada süper-döngü başladı, yani yıllar sürecek yüksek fiyat dönemi.

Tedarik zincirleri asla tamir olmaz, yapıları değişiyor. Rusya ve Çin’in enerji ve ihracatı ekonomik şantaj aracı olarak kullandığı algısı iyice yaygınlaştı. On-shoring, kısa zincirler ve en ucuz tedarik sağlayandan “müttefik ülke”lerde üretim yapanlara kayma olacak.

Çin Omicron’a çok hazırlıksız yakalandı. Pasif aşılar ve dev bir coğrafyaya yayılmış 1.5 milyar nüfus pandemi yönetiminde kabuslar yaratıyor. Çin ekonomisi bu sene en fazla %4-4.5 arası büyür.

ABD’de artık kalıcı halen gelen enflasyon ve ekonominin göreceli güçlü performansını görelim! Fed bu koşullarda parasal sıkılaştırma planından kolay caymaz. Tek istisna, ABD’de resesyon değil, kurumsal tahviller ve özellikle junk’ta borç krizi semptomları olur.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!