Dünya ticareti çöktü

Atilla Yeşilada – 15.07.2016

Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) ralli dün Nice’de bir teröristin bomba yüklü kamyonla 80 masum vatandaşı katletmesine rağmen Cuma sabahı Asya’da doludizgin devam ediyor.

Bu rallinin çok basit fakat sığ bir mantığı var: Brexit’in yan etkilerinden korkan rezerv para merkez bankaları çok uzun süre sıfır faiz politikasında kalacak, Gelişmiş Ülke bono-tahvil getirileri iyice eksiye inecek ve getiri arayan para GOÜ’e akarak bu evrende büyümeyi hızlandıracak.

Bu mantık sığ, çünkü GOÜ’in büyümesinde en önemli unsur olan küresel ticaret 2015 başından bu yana yerinde sayıyor, ve yakın zamanda da toparlanması beklenmiyor. Küresel üretimin yapısının değişmesi ve G20 ülkelerinin gittikçe göze batan korumacı davranışları sınır-ötesi ticarete ket vurarak kalkınmalarını dış ticarete endeksleyen GOÜ’in ufkunu karartacak.

Global Trade Alert’in bir kaç gün önce yayınlanan raporuna göre miktar bazında dünya ticaret hacmi 2015 Ocak’dan bu yana hiç artış göstermedi. Raporun baş yazarı Profesör Simon Evenet’e göre bu durum tarihte nadir rastlanıyor ve resesyonlar dışında pek yaşanmıyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!