Dünya Piyasaları Yorumları – (7.02.2024)

Küresel piyasalarda gündem ABD tahvil ihalelerindeki güçlü talep

ABD’de tahviller 3 yıllık tahvil ihalesine güçlü talep gelmesinin ardından değer kazandı. Fed yetkililerinden gelen açıklamalara rağmen hisse senedi endeksleri ve tahviller Çin’den teşvik beklentilerinin de etkisiyle yükseldi.

ABD Hazinesi’nin yüksek talepli 3 yıllık tahvil ihalesinin Fed beklentilerinin etkisinin önüne geçmesiyle ABD tahvilleri değer kazandı, dolar düştü ve hisse senedi endeksleri günü karışık tamamladı.

ABD tahvillerinde Salı günü yaşanan toparlanma sınırlı şekilde devam ediyor.

S&P 500 %0,23 yükselirken, Nasdaq 100 aynı oranda geriledi. Teknoloji hisseleri karışık seyretti. Tesla yükseldi, Nvidia Corp. düştü. Kredi notu Moody’s tarafından çöp statüsüne düşürülen New York Community Bancorp hissesi 1997’den bu yana en düşük seviyeye indi.

ABD vadeli endeksleri yatay. Çin haberlerinin etkisiyle MSCI Asya Pasifik Endeksi bir ayın en yüksek seviyesini test etti. Salı günü %0,30 düşen Bloomberg Dolar Endeksi 1,240 seviyesinde.

ABD’de ihaleye güçlü talep tahvillere alım getirdi

ABD Hazinesi’nin dün gerçekleştirdiği 54 milyar dolar tutarında 3 yıl vadeli tahvil ihracına güçlü talep gelirken, iki gündür satış baskısı altındaki dünyanın en büyük tahvil piyasası yükselişe geçti.

İhalede getiri %4,169 ile piyasadaki getiri oranının altında kaldı. ABD 3 yıllık tahvil getirisi günü 7 baz puan düşüşle %4,19’dan kapattı. 10 yıllık ABD tahvillerinin getirisi 6 baz puan, 2 yıllıkların getirisi 7 baz puan düşüş ile günü tamamladı.

Şimdi gözler ABD Hazinesi’nin gerçekleştireceği 42 milyar dolar ile rekor düzeydeki 10 yıl vadeli tahvil ihracına çevrildi.

Son dönemde ABD’de açıklanan ekonomik veriler ve başta Fed Başkanı Jerome Powell olmak üzere merkez bankası yetkililerinden gelen açıklamalar yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz indirimlerinin başlangıç tarihine ilişkin tahminlerini ötelemelerine ve indirim boyutuna ilişkin beklentilerini azaltmalarına neden olmuştu.

Tahvillerdeki toparlanma Fed yetkililerinden gelen benzer şahinlikteki son açıklamalara rağmen yaşandı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının henüz hedefine ulaşmadığını söylerken, Cleveland Fed Bankası Başkanı Loretta Mester Fed’in faiz indirmek için bir acelesi olmadığını belirtti ancak her şey beklendiği gibi giderse politika yapıcıların muhtemelen “bu yılın sonlarında” faiz oranlarını düşürme konusunda güven kazanacağını ifade etti.

Kaynak: Bloomberg HT