Dünya Piyasaları Yorumları – (3.04.2024)

Küresel piyasalara Fed beklentileri yön veriyor

Küresel piyasalarda Fed’e yönelik beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdürüyor. İki Fed üyesine göre bu yıl için baz senaryo üç faiz indirimi yapılması yönünde olmaya devam etse de bu sürece başlamak için acele etmeye gerek yok.

ABD’de açıklanan güçlü veriler, Fed yetkililerinin açıklamaları ve emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş büyük merkez bankalarının bu yıl faizleri indirmek için acele etmeyeceği beklentisini desteklerken, hisse senedi endekslerinde düşüşler etkili oluyor.

Asya’da Güney Kore ve Hong Kong Borsaları düşüşlere öncülük etti. Çin’de Caixin Hizmet PMI endeksinin Mart ayında 52,7 ile beklentileri aşması, piyasa için bir katalizör etkisi yaratamadı. Çin borsasında kayıplar sürdü. Piyasanın depreme tepkisi oldukça sınırlı oldu. Tayvan Taiex Endeksi bir ara yüzde 1’e yakın düşüş kaydettikten sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı. Tayvan doları, Amerikan doları karşısında yatay seyretti.

ABD’de Salı günü açıklanan JOLTS yeni iş ilanları ve fabrika siparişleri verilerinin beklentileri aşması Fed’in faiz indirimlerinin öteleneceği görüşünü destekledi. Veriler sonrası S&P 500 günü yüzde 0,7 kayıpla tamamladı. Bu sabah ABD vadeli endeksleri ekside seyretmeye devam ediyor. ABD tahvil getirileri fazla değişim göstermezken, Bloomberg Dolar Endeksi hafif düştü.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!