Dünya Piyasaları Yorumları – (22.02.2024)

Küresel piyasalarda Nvidia coşkusu

Nvidia hisseleri, şirketin beklentilerden güçlü satış geliri tahmini açıklamasının ardından vadeli işlemlerde yükseldi. Nvidia’nın pozitif sonuç ve beklentileri piyasalarda olumlu atmosfer yarattı.

Bu sabah Asya Borsaları ile ABD vadeli endeksleri Nvidia’nın açıkladığı güçlü tahminlerin desteği ile yükselişte.

Çarşamba günü S&P 500 yüzde 0,13 yükselişle 4 bin 982 seviyesinden kapandı. Nvidia hissesi kapanışından ardından gerçekleşen işlemlerde yüzde 11’e kadar artış kaydetti. Asya’da Japon hisseleri de ralli yaptı ve Nikkei 225, 1989 yılındaki güniçi zirvesinin üzerine çıkarak rekor kırdı.

Yükselişe teknoloji ve çip şirketlerinin hisseleri öncülük etti. Çin ve Güney Kore borsaları da yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,1 düşerken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi dünkü 4 baz puanlık yükselişin ardından hafif geriledi ve yüzde 4,30 seviyesinde.

Nvidia’nın satış geliri tahminleri beklentileri aştı

Hissesinde yaşanan ralli ile dünyanın en değerli çip üreticisi haline gelen Nvidia, beklentilerin çok üzerinde bir satış geliri tahmini açıkladı.

Şirketin CEO’su Jensen Huang’ın yapay zeka talebinin “dönüm noktasına” ulaştığını söyledi ve içinde bulunduğumuz dönemde satış gelirinin yaklaşık 24 milyar dolar olacağını öngördü. Analistlerin ortalama beklentisi 21,9 milyar dolar düzeyinde bir tahmin açıklanması yönündeydi. Nvidia’nın 2023’ün son çeyreğine dair bilanço rakamları da Wall Street tahminlerini geride bıraktı.

Bu tabloda, yapay zeka hızlandırıcılarına (AI modelleri için verileri işleyen son derece değerli çipler) yönelik doyumsuz talep etkili oldu. Bu teknoloji, basit istemlere dayalı olarak metin ve grafikler oluşturabilen sohbet robotlarının ve diğer üretken yapay zeka hizmetlerinin çoğalmasına yardımcı oldu.

Kaynak: Bloomberg HT