Dolar’da zirve nerede?

Atilla Yeşilada – 22.07.2016

Darbeye kadar dolara karşı önemli ölçüde güç kazanan TL, yerlilerin dövizden çıkması ve darbe öncesi haftada piyasalara giren 1.2 milyar dolar yabancı fon ile destek bulmuştu. Bugün ne olacağını da tahmin etmek kolay. Yurtdışında Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP) risk iştahı devam ederken, Dolar Endeksi 97’nin altına geriledi, EĞER Ankara’dan yeni geniş çaplı tasfiye haberleri gelmezse, dolar/TL de bir miktar geriler. Fakat, okurlar bir günlük harekete bakarak karar vermemeli. Dolar/TL’de en kötüsü geride kaldı diyebilir miyiz?

Bu soruyu 3 aşamada cevaplayalım. Birincisi, fon yöneticilerine yol gösteren büyük global yatırım bankaları ne düşünüyor? İkincisi, küresel risk iştahı devam edecek mi? Üçüncüsü, ödemeler dengesi açık verecek mi? Cevabımızı da hemen arz edelim: Eğer Ankara işdünyası ve yatırımcıları rahatsız edecek boyutta hukukdışı eylemlere başvurmazsa, dolar/TL 3.00’a kadar gerileyebilir, fakat yıl sonuna doğru yeniden 3.20 civarına kadar yükselmesi en makul senaryo.

Global yatırım bankaların tahminlerine göz attık. UBS dolar/TL’de 2.90 hedefini korurken, Morgan Stanley 3.20, Commerzbank 3.25, Danske Bank ise 6 ay içinde 3.25 olarak hedef koyuyor. Doğal olarak, bir konsensus çıkartma şansına sahip değiliz, fakat yatırım bankalarının çoğunluğunun TL’nin bir miktar daha değer kaybedeceği görüşüne sahip olduğunu ve bunun da fonları olumsuz etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Küresel risk iştahı şu anda Türkiye’nin lehine çalışıyor. Son 2 haftada GOP hisse ve bono-tahvil fonlarına 7 milyar dolar kadar taze para girdi. Özellikle Gelişmiş Ülke DİBS’de getirilerin eksiye dönmesi ile getiri avına çıkan yatırımcılar Brezilya, Rusya ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi yüksek getiri sunan ülkelerde mal topluyorlar. Türkiye’de AKP’nin siyasi duruma hakim olduğu algısının bir kaç gün içinde yayılması mümkün. Eğer AKP idam cezasını TBMM’ne sunmaz, veya partili başkanlık için referanduma gitme kararı almazsa, piyasalar da yatışır ve cazip getirilere dayanamayan fonlar yeniden Türkiye’de şansını dener.

Devamı için TIKLAYINIZ!