Dolar Yorumları / Ziraat FX – (9.11.2023)

USD/TRY: Çin’den enflasyon verilerinin izlendiği bu sabah risk iştahında net bir görüntü yok. Pariteler ve borsa endekslerinde hareketler yatay. Çin’de açıklanan TÜFE yıllık %0,2 ile %0,1 olan beklentilerden fazla düşerken, ÜFE de yıllık
%2,6 geriledi. Bu rakamlar Çin’de deflasyon riskini tekrar gündeme getirdi. ABD’de son açıklanan ve ekonomide soğumaya işaret eden veriler ile Avrupa’da devam eden zayıflık da küresel büyümeye yönelik endişeleri bir miktar artırmış durumda.

Diğer yandan, makro veriler merkez bankalarının sıkılaşma döngülerinin sonuna gelmiş olabileceği argümanını da destekler nitelikte. Talep endişeleri ile 80 USD’nin altına gerileyen Brent petroldeki hareket de yakından izlenirken, ABD on yıllık tahvil faizi %4,50’nin altını gördü. Petrol ve tahvil faizlerindeki gerileme yurtiçinde sadeleşme kapsamında atılan adımlar için destekleyici. Sabit getirili piyasadaki hareketler de fiyatlamaların normalleşmeye başladığına işaret ediyor. 5 yıllık CDS’imiz de zaten 400 baz puanın altına gevşeyerek önden fiyatlama eğilimi göstermişti. Kur tarafında ise önemli bir değişiklik yok.

Dolar/TL’de kısmi yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Dün 28,47 seviyesinden tamamlayan kurda bu sabah söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareketler gözleniyor. Günün geri kalanında da bu görüntü devam edebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten