Dolar Yorumları / Ziraat FX – (5.09.2023)

USD/TRY: Dün açıklanan enflasyon verisinin ardından bugün Kabine toplantısı takip edilecek. Toplantıda en önemli gündem maddelerinden birinin Orta Vadeli Program (OVP) olması bekleniyor. Fiyat istikrarının sağlanması açısından beklentilerin
çıpalanmasını sağlayacak OVP, risk primimiz üzerinde pozitif etki yapabilir. Dolar/TL tarafında ise net bir değişiklik yok. Bant hareketi yapan kurda 26,65 – 26,85 arasında sakin görüntü devam edebilir. Yurtdışında ise bu sabah Çin’de Caixin hizmet PMI’nın beklentilerin altında gelmesi ile risk iştahı zayıf seyrediyor. Asya para birimleri öncülüğünde Gelişmekte Olan Ülke paraları da satıcılı. EURUSD paritesinde ise 200 günlük ortalamanın altındaki seyir ise sürüyor.

Bugün ABD’de temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri nihai verisi ve fabrika siparişleri verisi TSİ 17’de izlenecek. Avrupa genelinde ise son ekonomik görünüme ilişkin bilgi verecek olan ağustos ayı hizmet sektörü nihai PMI verileri takip edilecek. Ayrıca Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin ÜFE verisi TSİ 12’de açıklanacak. Son olarak, ECB Yönetim Kurulu Üyesi Schnabel’in konuşması da bugünkü ajandada yer alıyor.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten