Dolar Yorumları / Ziraat FX – (30.06.2022)

USD/TRY: Yüksek enflasyonun sürebileceğine yönelik söylemler ve devam eden resesyon endişeleriyle risk iştahındaki zayıflık sürerken, Dolar endeksi (DXY) dün %0,6 oranında yükseliş kaydetti. Bu sabah DXY’de kısmi geri çekilme yaşansa da Fed’in görece daha şahin olduğu ortamda zayıf risk iştahı Dolar’daki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına neden olabilir.

Bugün Çin’de açıklanan ve 50 seviyesinin üzerine çıkan PMI verisi de risk algısında bir düzelmeye neden olmazken, öğleden sonra ABD’de açıklanacak ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) deflatör oynaklık yaratabilir. Ayrıca OPEC+ bakanları bugün arz kararı için toplanacak. Yurtiçi tarafta ise hafta sonu BDDK’nın aldığı kararların etkisi sürerken, jeopolitik haber akışı da yakından izlendi. Dün NATO toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi takip edilirken, Beyaz Saray’dan «ikili ilişkilerin yapıcı şekilde ilerlemesine yönelik bağlılığımız sürüyor» açıklaması yapıldı.

Şu aşamada, BDDK kararı ve jeopolitik taraftaki olumlu gelişmelerin TL’yi destekleyebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, kurun 16,81 direncinin altında kalabileceğini öngörüyoruz. Aşağıda ise 16,50 ve 16,36 sıralı destekleri izlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten