Dolar Yorumları / Ziraat FX – (3.08.2022)

USD/TRY: Dün küresel piyasalarda risk iştahı zayıftı. Özellikle, Tayvan eksenli ABD – Çin gerginliği piyasalar üzerinde baskı yaparken, Fed üyelerinde de şahin tonda açıklamalar geldi. Bu gelişmelerle birlikte Dolar endeksi (DXY) günü %0,9 oranında yükselişle tamamladı. Bu sabah ise Dolar’da kısmi geri çekilme gözleniyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinde çatışma gibi kötümser senaryonun şu aşamada gerçekleşmemesi risk iştahı üzerindeki baskıyı bir miktar azaltmış gözüküyor. Jeopolitik taraftaki haber akışı şu aşamada yakından izlenecekken, bugün küresel çapta açıklanacak temmuz ayı hizmet PMI verileri de oynaklık yaratabilir. Yurtiçi tarafta ise temmuz ayı enflasyon verisi izlendi.

Buna göre temmuz ayında TÜFE aylık bazda %2,37 (Bloomberg anketi medyan beklenti: %2,61) oranında arttı. Böylece yıllık enflasyon da %79,60 olarak (Bloomberg anketi medyan beklenti: %80,24) gerçekleşti. Beklentilerin altındaki veriye kurun net bir tepki vermediğini izledik. Teknik olarak, haftalık ortalamasının üzerinde kalmaya devam eden Dolar/TL’de 17,88 – 92 destek bölgesinin altına sarkma yaşanmadıkça 18,00 seviyesinin üzerine çıkma riski devam edebilir.

Bu seviyenin üzerinde 18,11 yakın hedefken, söz konusu destek bölgesinin altında 17,83 ve 17,76 sıralı destekler olarak izlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten