Dolar Yorumları / Ziraat FX – (23.03.2023)

USD/TRY: Fed sonrasında küresel piyasalarda dalgalı bir seyir var. Politika faizini 25 baz puan artırarak %4,75 – 5,0 aralığına çıkaran Fed, artışların devam edeceği sinyalini verdi. Powell da bu yıl faiz indirimi öngörülmediğini belirterek net bir sinyal verdi. Projeksiyonlar ise belirsizliklerin artığına işaret etti. Bu arada ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, banka mevduatları konusunda kapsamlı sigorta sağlamayı düşünmediklerini belirtmesi piyasalarda baskı yapan bir unsur olarak izlendi.

Pariteler tarafında bakıldığında, Dolar bu sabah düşerken Gelişmekte Olan Ülke para birimleri artı bölgede hareket ediyor. Bugün ABD’de haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları ile yeni konut satışları verileri açıklanacak. Yurtiçinde de ağırlıklı olarak faizlerde değişiklik yapılması beklenmeyen PPK toplantısı takip edilecek. Bu arada anket katılımcılarının bazıları ise indirim olabileceğini de göz ardı etmiyor. Bununla birlikte, karar metnindeki olası değişiklikler de yakından izlenecek.

Bugün ayrıca TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında, Dolar/TL 19,0 seviyesinin hafif üzerinde hareketini sürdürüyor. Ancak, yükseliş eğilimi sınırlı kalmaya devam ediyor. Kurda bu eğilimin sürebileceğini düşünürken, 18,96 – 19,10 hareket alanı olarak takip edilebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten