Dolar Yorumları / Ziraat FX – (20.11.2023)

USD/TRY: Geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi Fed’in faiz artış döngüsünün sonuna geldiği düşüncesini artırdı. Bu da faiz ve Dolar’da düşüşe, borsalarda ise yükselişe neden oldu. MSCI Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülke endeksleri yaklaşık %3 yükseliş kaydetti. ABD on yıllık tahvil faizi 22 baz puan gerileyerek %4,44’den haftayı kapatırken, Dolar endeksi (DXY) %1,8 oranında düşüş kaydetti. Son günlerde teknoloji tarafında bir miktar olumsuz haber akışı yaşansa da haftaya başlarken risk iştahında bir bozulma yok. ABD vadelilerindeki hafif satıcılı görüntüye karşın, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %1 yukarıda. Dolar da baskı altında.

Bu haftaki OPEC+ zirvesi öncesinde petrol fiyatları ise yükselişte. OPEC+ Zirvesi dışında bu hafta ABD’de FOMC toplantı tutanakları, ekim ayı dayanıklı mal siparişleri, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ve PMI verileri izlenecek. Avrupa tarafında ise ECB’nin ekim ayı toplantısına ilişkin tutanaklar, ECB Başkanı Lagarde’ın gerçekleştireceği konuşmalar ve Avrupa genelinde PMI verileri takip edilecek. Ayrıca Almanya’da IFO iş dünyası endeksi ve üçüncü çeyrek büyüme verisi izlenecek. Yurtiçi tarafa bakıldığında bu hafta perşembe günü TCMB toplantısı takip edilecek. Beklentiler TCMB’nin politika faiz oranını %35’ten %37,50 seviyesine yükseltilmesi yönünde. Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15:00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kabine Toplantısı’na başkanlık edecek.

Fiyatlamalar tarafında, makro finansal istikrarı güçlendirecek sadeleşme süreci kapsamında atılan adımların meyveleri alınırken (Kur Korumalı Mevduat’ta düşüş, cari dengede iyileşme vs.) ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) uzun bir aradan sonra 350 baz puanın altına geriledi. Bu gelişmeye Borsa İstanbul pozitif tepki verirken, uzun vadeli tahvillere bir miktar talep geldiğini izliyoruz. Kur tarafında ise net bir
değişiklik yok. Dolar/TL’de kısmi yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Geçen haftayı 28,70 seviyesinden tamamlayan kurda bu sabah söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareketler gözleniyor. Günün geri kalanında da bu görüntü devam edebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten