Dolar Yorumları / Ziraat FX – (20.07.2023)

USD/TRY: ABD ikinci çeyrek finansallarının izlendiği ortamda, diğer para birimlerindeki zayıflıkla Dolar endeksi (DXY) 100 seviyesinin üzerinde. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise yataya yakın hafif alıcılı. Çin’de hükümetinin dün piyasa kapanışı sonrası yaptığı özel sektörü desteklemeye yönelik açıklamalar sonrası Yuan’ın değer kazanması GOÜ tarafında bir miktar destekleyici. Makro takvimde, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları bugün öne çıkıyor.

Yurt içi tarafta ise dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyareti sonrasında 2 ülke arasında 50,7 milyar USD’lik anlaşma imzalandığı açıklandı, ayrıca Abu Dabi Varlık Fonu’nun 8,5 milyar USD’lik tahvil alacağı da duyuruldu. Bu önemli gelişme ile birlikte TL’de bir miktar toparlanma gözlenirken, dün %0,45 düşüşle 26,81 seviyesinden kapatan Dolar/TL bu sabah 27 seviyesinin hemen altında seyrediyor. Günün önemli gelişmesi olan TCMB’nin faiz kararı TSİ 14:00’de açıklanacak.

Beklenti %15 olan politika faizinin %18,5’e artırılması yönünde. Karar Metni de önemli olabilecekken, beklentilere yakın bir karar kurda 27 civarında yatay hareketler gözlenebilir. Politika faizinin %20 ve üzerine çıkarılması durumunda ise TL’de değer kazancı görebiliriz. Diğer yandan, beklentilerin altındaki bir faiz artırımının TL’de sınırlı baskı yapmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez ziyareti sonrasında yapılan anlaşmalar TL için olumlu.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten