Dolar Yorumları / Ziraat FX – (2.04.2024)

USD/TRY: ABD tarafında dün açıklanan ISM imalat sanayi PMI verisinin beklentilerin üstünde 50,3 seviyesinde gerçekleşmesi Fed’in üstündeki ilk faiz indiriminin tarihi konusunda baskıları bir miktar artırdı. Fed’in haziran ayında ilk kez faiz indirimi yapmasının olasılığı bu sabah %55 seviyelerindeyken, bazı Fed üyelerinin bu konudaki farklı fikirleri piyasalarda soru işaretleri yaratmaya devam etse de beklentilerde net bir değişim yok. Dün PMI verilerinin büyüme tarafında gelmesiyle Dolar endeksi (DXY) %0,5 prim yaparak günü 105 seviyelerinde kapanış yaptı. Bugün Fed tarafında Daly, Williams ve Bowman’ın açıklamaları önem arz etse de Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi fiyatlamalarda belirleyici olabilir. Öte yandan Euro bölgesinde bugün ECB’nin para politikasını şekillendirebilecek Almanya’nın TÜFE verisi yayımlanacak.

Yurt içinde ise Mehmet Şimşek’in dün, Orta Vadeli Programı (OVP)’yi güçlendirerek kararlıkla uygulayacaklarını vurguladığı açıklamaları takip edilirken, Dolar/TL %0,3 oranında düşerek 32,28 seviyesinden günü tamamladı. Bu sabah da TL’de primli bir seyir gözlemliyoruz. Sıkı para politikasının sürebileceği düşüncesi ile Dolar/TL’de oynaklık görece düşük kalmaya devam edebilir ve TL’deki reel değerlenme beklentileri sürebilir. Yurtiçi makro takvim bugün sakinken, yarın mart ayı TÜFE verileri yakından izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!