Dolar Yorumları / Ziraat FX – (16.11.2022)

USD/TRY: Dün ABD’de açıklanan yıllık ÜFE verisi, beklentinin 0,4 puan altında açıklanarak %8 olarak gerçekleşti. Bu durum ABD’de dezenflasyonist sürecin başladığı beklentisiyle piyasaları destekledi. Fed yetkililerinin fiyat artışlarının geniş tabanlı bir biçimde azaldığından emin olmak istediklerini ve faizleri arttırmaya devam edeceklerini belirtmeleri ise piyasaları rahatsız etmedi. Öte taraftan, Polonya’da düşen füzenin ardından, ülke NATO’yu acil toplantıya çağırdı. Buna karşılık Rusya saldırıdan sorumlu olmadığını belirtti ve Biden, füzelerin Rusya’dan atılmış olma ihtimalini düşük gördü. Bu kapsamda ABD
borsaları, haber akışı sırasında da artı bölgede kalmaya devam etti. Bununla birlikte Dolar’da da küresel çapta baskı sürüyor.

Dolar/TL’de ise 18,60 bölgesinde yatay hareketler devam ediyor. Kurda mevcut hareketin devam etmesini beklerken olası yükselişlerde 18,6350 ve 18,6650 direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Destek seviyeleri olarak da 18,5660 ve 18,5390 takip edilebilir. Veri takvimine bakıldığında; bugün ABD’de perakende satışlar, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi izlenecek. Türkiye’de 14:30’da konut fiyatları endeksi izlenecek. İngiltere’de bu sabah Ekim ayı TÜFE aylık bazda %2 olarak açıklandı. (Beklenti %1,7 idi.)

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten