Dolar Yorumları / Ziraat FX – (15.03.2023)

USD/TRY: Bir yandan makroekonomik veriler bir yandan da ABD’de bankacılık sistemine ilişkin gelişmeler izlenmeye devam ediliyor. ABD’de TÜFE beklentilerle uyumlu olarak yıllık bazda %6,4’ten %6 seviyesine geriledi ve böylece Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Bankacılık sektöründeki bulaşma riskine ilişkin endişeler de azaldı. 22 Mart’ta açıklanacak olan Fed’in faiz kararı toplantısında 25 baz puanlık artış beklentisi %79 seviyesini gösteriyor. Bu gelişmelerin izlendiği ortamda piyasalarda risk alma iştahı pozitifti. Diğer taraftan, Pazartesi %3,43’e kadar düşüş kaydeden ABD 10 yıllıklarında ise bu sabah ise yeniden %3,70’lere doğru yükseliş kaydedildi.

Geçen hafta 105,9 seviyelerinde olan Dolar endeksi de (DXY) şu aralar 103,6’larda yatay. Bugün ABD ÜFE ve iç talebin görünümüne dair fikir vermesi adına perakende satışlar verileri izlenecek. Bu sabah yurt içinde konut satış verileri açıklandı. Konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %18 azalarak 80 bin 31 adet gerçekleşti. Ocak – Şubat döneminde ise %4,4 azalış gösterdi. Bugün ayrıca Hazine ve Maliye
Bakanlığı tarafından yayınlanacak Merkezi Yönetim bütçe dengesi verisi takip edilecek. Öncesinde açıklanan ve bütçe dengesinin seyri için izlenen Hazine nakit dengesi şubatta belirgin açık vermişti. Dolar/TL tarafında ise 18,90’nın üzerinde hareketlilik gözlense de fiyatlamalarda önemli bir kırılım yok. Şu aşamada kurda sınırlı hareketlerin sürmesi beklerken, aşağıda 18,92 desteği, yukarıda ise 19,04 direnci takip edilebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten