Dolar Yorumları / Ziraat FX – (10.04.2023)

USD/TRY: ABD piyasalarının kapalı olduğu Cuma günü tarım dışı istihdam verisi takip edildi. ABD’de mart ayında tarım dışı istihdam artışı, 236 bin kişi seviyesinde gelerek beklentilerin (230 bin kişi) hafif üzerinde gerçekleşti ve bununla birlikte Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü, önceki ayın verisi de 311 bin kişi seviyesinden 326 bin kişiye hafif yukarı yönlü revize edildi. İşsizlik oranı ise, martta yatay seyretme beklentilerine karşın %3,6’dan%3,5 seviyesine geriledi. Açıklanan rakamların ardından piyasalarda Fed’in tekrar faiz artırabileceği fiyatlanmaya başladı. Tahvil faizlerinde ise 2 yıllıklar 3,98’leri, 10 yıllıklar ise 3,41’i test etti. Çarşamba günü 101,4 seviyelerine kadar düşüş kaydeden Dolar endeksi (DXY) de haftanın son işlem gününde 102,3’e kadar yükseliş kaydetti.

Bu hafta ise Çarşamba günü açıklanacak olan TÜFE verisi Fed’in önümüzdeki dönemde alacağı kararlar açısından gösterge olacak. Yurt içinde, bu sabah mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı Şubat ayında %10 olarak açıklandı. Öte yandan, cari işlemler dengesi Şubat ayında beklentilerin hafif üzerinde 8.78 milyar USD açık verdi. Bu hafta ayrıca, yarın şubat ayı sanayi üretimi ile inşaat maliyet endeksi,
çarşamba günü şubat ayı perakende satış ve ciro endeksleri ile dış ticaret endeksleri, perşembe günü şubat ayı özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu istatistikleri ve cuma günü ise şubat ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri ve mart ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi takip edilecek. Fiyatlamalar tarafında ise net bir değişiklik yok. Sınırlı yükseliş eğilimi süren Dolar/TL’de bu görüntü sürebilir. Direnç 19,32 seviyesinde. Aşağıda ise 19,21 destek konumunda.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten