Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (21.11.2023)

Son ABD enflasyon verisi, piyasalarda ‘FED’in zirve faiz seviyesine ulaştığı’ algısının daha güçlenmesini sağlıyor. Sıkı para politikasının gecikmeli etkileri ekonomilere yansıdıkça enflasyon tehdidi baskılanıyor. Yeni bir dönem başlayabilir. Merkez bankaları sıkılaştırmada plato bölgesinde veri odaklı ilerleyerek tedbiri şimdilik elden bırakmak istemeyebilir. Ekonomilerdeki dayanıklılık, enflasyondaki direnç bu sürecin süresini belirleyebilir.

Lokal tarafta, Perşembe günü PPK faiz kararını açıklayacak. Medyan beklenti 250 baz puan artış yapılacağı şeklinde. Yurt dışı tarafta enflasyon ile mücadelenin olumlu yönde devam etmesi ve jeopolitik risklerin azalması ile düşen petrol fiyatları, TCMB’nin enflasyon ile mücadelede alan kazanmasına yardımcı olabilir. Kademeli artan politika faizi enflasyon üzerinde olumlu etki yaratmaya devam ediyor. Sıkılaşma süreci devam ettikçe, TL üzerinde oluşan baskının zamanla hafifleyeceğini düşünüyoruz.

Kur ılımlı yukarı eğilimini koruyor. Bu sabah 28,78 civarında işlem görüyor. Aşağıda 28,50 ve 28,00; yukarıda 29,00 ve 30,00 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten