Dolar TL dengesi

DolarTL döngüsü: bileşik etkiler var

Döviz kurları üzerine sonbahardan beri yazmadık ama dolar endeksi için yeterince destekleyici görüş belirttik. Matematiksel etkiyle, geçmişin daha geçmişte kalmış olması sonucu ayı ve boğa eğilimleri üzerine daha tutarlı görüş üretmek mümkün oluyor. Mevsimsel hareketler diyor olsak da, piyasalarda para akışları temel belirleyici olmaya devam ediyor. TL karşısında dolar ve avro kuru için görüşümüzü sayısal destekle devam ettiriyoruz. Bu desteğin görsel karşılığını “geçmişte ne oldu, geçmişe ne atıldı, geçmişte ne oluştu..” tarzı sorular değerlidir.

Sonbahar 2021 veya kırılganlığa sayısal destek

Her kurumun son sürat (!) sayısal model geliştirdiği ortamda mıyız? Yoksa etkinlik, olay bazlı ilerlemeler korunuyor mu ? Piyasa altında kalan fonlara bakınca halen “model sıçrayışı” için epey zayıf alt yapı içinde olduğumuzu görüyoruz.

Sonbahar 2021 verileri çok değerlidir: pek çok göstergede kırılıma sebep olmuşken bunun geleceğe getireceği katkıyı yeterince tartışmıyoruz. Halbuki geçmişte olduğu gibi, gelecekte de kırılımlar veya anormal görünümlü hareketler hep olacaktır. Sonbaharda yaşanmış dalgalanmanın bir modele göre ileriye etkileri şunlar olabilir:

– son 5 yılın kaldıraç kolu etki gücünü arttırmaya başlamışken oluşmuştur

– bu da gelecek 5 yılın daha güçlü manivela ile hareket olasılığını arttırmıştır

– son 5 yılın algoritma bazlı sinyal dağılımı yataya dönmeye hazırlanırken devreye girmiştir

– sinyal dağılımının gelecekte daha hızlı pozitif duruma geçişine destek vermiştir

Oyun sahası olarak zamansal dilimlere bölerek ilerleyince hikayeler artıyor. Bu hikayelerin ürettiği savunma hücum davranışları da tekrar şekillenmektedir.

Burada modele göre çok güzel ayrıntılar da var:

– Eğer ki 2020 son çeyrek ve 2021 ilk çeyrek sinyal dağılımı oluşmamış olsa idi, 2021 sonbaharı bu kadar değerli olmayacaktı. Geçmiş ve gelecek bağlantısını değerli kıldığınız sürece geleceğin hikayesinin “önem derecesi” değişmektedir.

–>  Son 5 yılın etkisi veya bölümlemeler arası dengelere bakınca sonbahara doğru boğa eğilimi artabilir ve 2023 için dengeleri değiştirecek sinyal dağılımı oluşabilir. Enflasyon sepeti ve dolar endeksi etkilerini düşünenler olacaktır.

Kısa vadeciler için sonbahar 2021 etkisi içinde görünen aşağı kırılım ileride çokça tartışılabilir. O hamlenin değerini gösterecek modeller ve boğa eğilimi katkısı yazılara dökülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!