Dolar küresel rezerv statüsünü koruyacaktır

Dünyanın en büyük döviz hedge fonunun kurucusu John Taylor, ABD, 3A olan kredi notunu kaybetse bile doların küresel rezerv olma statüsünü koruyacağını söyledi.

Doların küresel rezerv para birimi statüsünü değerlendiren dünyanın en büyük döviz hedge fonunun kurucusu John Taylor, ABD’nin AAA olan kredi notunu kaybetmesi durumunda dahi, doların küresel rezerv para birimi olmaya devam edeceğini savundu.

“Önümüzdeki 5-10 sene için dolara alternatif olacak başka bir para birimi yok” diyen FX Concepts LLC’nin CEO’su Taylor, yuanı iyi bir alternatif olarak gören yatırımcı sayısının az, euronun ise sorunlarının fazla olduğunu belirtti.

ABD Senatosu dün ülkenin borçlarının finansmanına yönelik kararları erteleyerek ve harcamaları orta karar bir seviyede azaltmayı öngören ABD’nin borç tavanı anlaşmasını onayladı. Standard&Poor’s 14 Temmuz’daki açıklamasında, borç tavanını yükseltme anlaşmasının inanılır düzeyde bütçe açıklarını azaltamaması durumunda, ülkenin AAA seviyesindeki kredi notunu düşüreceklerini açıklamıştı.

ABD dolarının küresel rezervlerdeki porsiyonu, 31 Mart’ta sonlanan dönemde yüzde 60.7’ye gerileyerek, Mart 1999’dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Euronun payı yüzde 26.2’den yüzde 26.6’ya yükselmişti. Doların, küresel rezervlerdeki payı 2010’un 4. çeyreğinde yüzde 61.5 düzeyindeydi.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/936019-dolar-kuresel-rezerv-statusunu-koruyacaktir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir