Dolar euro karşısında düşüşünü sürdürüyor

Dolar euro karşısında, Avrupa ve ABD’ye ilişkin iyimserlikle düşüşünü sürdürüyor.

ABD doları euro karşısında, ABD’de politika yapıcıların borçlanma limitinin artırılması konusunda uzlaşmaya yaklaşmaları ve Avrupa borç krizine çözüm konusundaki iyimserliğine tkisi ile hisse senetlerine gelen alımlar sonrası, ikinci günde de düşüşünü sürdürdü.

Dolar Endeksi, ABD para biriminin önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer yitirmesinden dolayı, ikinci gün de aşağı yönde hareket etti. İspanya ve İtalya tahvilleri, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in borç krizi konusunda ortak bir zemin bulmak için bir araya gelmelerinden önce, ikinci günde de yükselişini sürdürdü. İsveç kronu ise, küresel hisse senetlerindeki yükselişlerin yüksek getirili varlıklara alım getirmesinin etkisiyle ralli yaptı.

Societe Generale SA’nin Londra ofisinden döviz stratejisti Sebastien Galy, “Umutlar baki” dedi ve “Hisse senetleri muhtemelen iyi seyretmeye devam edecekç Temel fonlama para birimi dolar olduğundan, hisse senetlerinin bu hareketi dolar için negatif olacak” yorumunda bulundu.

ABD para biriminin altı önemli para birimi karşısındaki seyrini ölçen IntercontinentalExchange Inc.’nin Dolar Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 10:44’te 74.912’ye indi.

Dolar euro karşısında yüzde 0.4 düşerek, euro başına 1.4201 dolara ve yen karşısında yüzde gevşeyerek 78.92 yen seviyesine indi. Euro yen karşısında fazla bir değişiklik göstermeyerek 112.12yen seviyesinde kaldı.

Aplle Inc.’nin karının ikiye katlanmasının ardından, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 ve Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yukarıda seyrederken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2.92’ye ulaştı.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/925207-dolar-euro-karsisinda-dususunu-surduruyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir