Doğan Holding Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (12.06.2014)

Doğan Holding Hisse Yorumu

DOHOL-DYHOL şirket birleşmesinin 3Ç14’de tamamlanması hedefleniyor. Doğan Yayın Holding’in (DYHOL) tüm aktif ve pasiflerinin devir alınması suretiyle Doğan Holding (DOHOL) çatısı altında birleşmesi kararı alındı. Şirket bu amaçla 30 Nisan tarihinde SPK’ya başvuru yaptı. SPK onayının ardından birleşme kararı Genel Kurul onayına sunulacak.

Birleşme koşulları. DOHOL-DYHOL birleşmesi için değişim oranı 0.4864 olarak açıklandı. (1 DYHOL hissesi 0.4864 DOHOL hissesine karşılık gelecektir). Birleşme işleminin onaylanacağı genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy kullanacak pay sahiplerinin, ortaklıktan ayrılma hakkı bulunuyor. Mevzuata göre son 30 günde Borsa’da oluşan ağırlıklı ortalama fiyata göre hesaplanan ayrılma hakkı kullanım fiyatları DYHOL için 0.50 TL, DOHOL için ise 0.67 TL olarak belirlendi. Hisselerin en son kapanış fiyatları ve verilen 0.4864’lük değişim oranı dikkate alındığında, ayrılma hakkını kullanmayacak olan yatırımcıların DYHOL hisselerini satarak DOHOL hissesine geçmelerini öneriyoruz.

Şirket faaliyet yapısı. Geçtiğimiz yıl, Doğan Holding’in yılsonu cirosunun %75’i, FAVÖK’ün ise %80’i DYHOL çatısı altında faaliyet gösteren medya segmentinden gelmiştir. DOHOL şu anda DYHOL’in %80 hissesini elinde bulundururken birleşme sonrasında DYHOL tüm aktif ve pasifleriyle DOHOL’e geçecektir. Böylelikle, DOHOL’in hâlihazırda doğrudan elinde tuttuğu paylarla birlikte, birleşme sonrasında Doğan TV’deki payı %84.9, HURGZ’de %77.6 ve DGZTE’de %92.8 olacaktır.

Doğan Holding medya sektörünün yanı sıra enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. İştiraki olan Doğan Enerji, 147MW kapasiteye sahip iki adet rüzgâr santralline sahip olup, ayrıca toplam 573 MW kapasiteli Boyabat ve Aslancık HES’te %33 hisseyi elinde bulundurmaktadır. Şirket ayrıca K. Irak’taki ortaklığı aracılığıyla doğal gaz üretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Birleşmeden beklenen faydalar. Şirket birleşme sayesinde daha verimli bir operasyonel ve finansal yapıya, iyileşmiş bir kurumsal yönetime ve genişlemiş bir yatırımcı tabanına ulaşmayı hedeflemektedir. Birleşme ile ayrıca yıllık 3-4 milyon dolarlık maliyet avantajı ve 20 milyon TL’lik vergi kalkanı yaratılması hedeflenmektedir. Bunlara ek olarak birleşmenin, şirketin nakit yönetimini daha verimli hale getirmesi beklenmektedir.

Digitürk’e 879mn dolarlık teklif. Şirket, geçtiğimiz Ocak ayında Digitürk’ün %53 hissesini almak için 879 milyon dolarlık bağlayıcı olmayan teklif vermişti. Hedef olarak ise %100 hissenin satın alınması gündemdedir. Satışın zaman çizelgesi konusunda ise TMSF tarafından henüz bilgi verilmemiştir.

DOHOL için “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemizi koruyoruz. Değerlememiz 1.26 TL hedef fiyat ve %44 NAD iskontosuna işaret etmektedir. i) Hesaplanan iskonto oranı, ii) birleşme dolayısıyla beklenen operasyonel ve finansal iyileşme iii) değişim oranının işaret ettiği değer dolayısıyla DOHOL için “Endeksin Üzerinde Getiri” tavsiyemizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir