Dış ticarette alarm zilleri çalıyor

Atilla Yeşilada – 12.07.2016

Cari açıkta daralma sonlanıyor, Türkiye bir kez daha yabancı yatırımcılar ve bankaların risk iştahına mahkum olacak.

Perşembe günü açıklanacak Mayıs ödemeler dengesi istatistiklerinde cari açığın aylık 2.8 milyar dolara gerileyeceği tahmin ediliyor. Böylece yıllık yekün 28.6 milyar dolardan 27.5 milyar dolara düşecek ve cari açık uzun yıllar sonra ilk kez GSYIH’nın %4’ün altına, tahminen %3.9’a gerileyecek. TL açısından bu çok olumlu bir gelişme ve bir süre daha piyasalara yabancı kaynak girişini destekleyebilir.

Fakat dış ticarette iyi haberler artık bitti. Gümrük Bakanlığı tarafından açıklanan öncü Haziran dış ticaret verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre ihracat %8.86, ithalat ise %6.25 arttı. Böylece Mayıs’dan sonra ikinci kez dış ticaret açığı %1.39 genişledi. Bu genişleme çok ufak denilebilir, fakat geçen yıla göre turizm gelirlerinde en az %30 daralmanın gerçekleşeceği göz önüne alınırsa, cari açığın Haziran verilerinde yeniden büyümeye başlayacağı görülebilir.

Rusya ile barışın sağlanması turizmde kayıpları bir miktar azaltacak, fakat Atatürk Havalimanı’ndaki terör faciasından sonra Avrupa’dan yüksek miktarda turist gelmesini beklemek hayal. Ayrıca, yabancı tur operatörleri yüksek miktarda tenzilat talep ederek bizim turizmcileri sıkıştırıyor. Turizm gelirleri bu sene ödemeler dengesinde kayda değer kayıplara yol açabilir. Hali hazırda senelik 10 milyar dolar kaybı göze almalıyız.

Enerji (petrolde) ise en iyisi geride kaldı. Brent veya WTI’ın 50 doların üstünde tutunması zor, ama 25 dolar/varile de geri dönmeyecek. Sonbahar aylarında Türkiye’nin enerji faturası bir kez daha şişmeye başlayacak.

Devamı için TIKLAYINIZ!