Despec Bilgisayar Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (3.09.2020)

Güçlü hikaye Oppo Realme anlaşması ile destekleniyor

Öneri Yok
Hisse Fiyatı: 8,26TL

Indeks grubunun konsolide ettiği iştiraki Despec (araştırma kapsamımızda olmayan) yönetimi ile şirketin faaliyetlerini ve önümüzdeki dönemdeki beklentilerini konuşmak için web konferans gerçekleştirdik.

Yönetim Despec’in 2020’nin ilk yarısında elde ettiği güçlü operasyonel performansın, yılın ikinci yarısında Oppo Realme akıllı cep telefonu satışlarının katkısıyla daha da iyileşmesini bekliyor. 2020 için yönetim 800 milyon TL ciro %3,5 FAVÖK marjı (28-30 milyon TL) ve 35-40 milyon TL net kar hedefliyor. Güçlü 1Y20 performansını dikkate aldığımızda 2020 hedeflerinin ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Despec hisselerinin son üç aylık dönemde BIST-100 endeksinin %20 üzerinde (nominal %21 getiri) performans göstermesine rağmen, yönetimin 2020 hedeflerine göre Despec hisseleri 2020T FD/FAVÖK 9,2x ve 5,3x FK çarpanları işlem görmektedir. Biz bu çarpanların yıllık net karın %193 büyümesini dikkate alındığında hala cazip olduğunu düşünüyoruz.

Despec bilgisayar tamamlayıcı ürünleri (tonerler, yazıcı kartuşları, yazıcı şeritleri, yedek sürücüler, yazıcı kağıdı, web kameraları, mikrofonlar, fare, klavyeler vb.) sattığından 1Y20’de Despec’in faaliyetleri COVID-19 sebebiyle Nisan ve Mayıs aylarında evden çalışma ortamının yaygınlaşmasıyla (evden çalışabilenler ve evde eğitim gören öğrenciler) olumlu etkilendi. Dolayısyla, 1Y20 gelirleri bir önceki yıla göre %91 artarak 235 milyon TL’ye, net kar ise %99 artışla 12,3 milyon TL’ye çıktı.

Despec Oppo Realme telefonlarının dağıtımı anlaşmasını Mart ayında imzaladı. Despec 23 Mart’ta Çinli Oppo firmasıyla alt segment Realme telefonların dağıtımında için anlaşma imzaladı. Satışlar 2Ç20’de COVID-19 sebebiyle yavaş başladı, ancak daha sonra Haziran ayında başlayan toparlanma Temmuz ve Ağustos aylarında da devam etti. Despec yönetimi, 2020 tüm yıl cirosunun %60’ının Oppo Realme satışlarından geleceğini tahmin ediyor. Oppo Realme marka akıllı telefonlar, nüfusun büyük bir kesimine hitap eden düşük fiyat segmentine (2.200 – 2.500 TL) hitap ediyor. Despec yönetimi, Temmuz ve Ağustos ayı siparişlerinin beklentilerini aştığını bildirdi. Önümüzdeki aylarda evlere kapanış olsa durumunda bile, Despec yönetimi fiziksel perakende satışlar online ortama geçeceğinden satışlarda herhangi bir yavaşlama beklemiyor.

Riskler; 1Y20 sonu itibarıyla Despec 68 milyon TL net borç pozisyonuna sahip ve işletme sermayesi ihtiyacı 12 aylık gelirlerin %38’ine denk gelmektedir. Despec, bu yüksek işletme sermayesi ihtiyacını artan faiz oranlarına ve kur dalgalanmalarına duyarlı olan büyük miktarda kısa vadeli banka kredileriyle finanse etmektedir. TL’nin ABD doları karşısında herhangi bir belirgin değer kaybı tüketici duyarlılığını etkileyebilir, ancak Despec sonunda 78 milyon TL (TRY eşdeğeri) net uzun döviz pozisyonu taşıdığından, TL’nin ABD dolarına göre değer kaybı net kar tarafını olumlu etkileyecektir.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN