Coca Cola İçecek 2023 1. Çeyrek Bilanço Analizi / İnfo Yatırım – (3.05.2023)

Beklentilere Paralel Sonuçlar

Coca Cola İçecek, 2023 yılının ilk çeyreğinde beklentilere paralel 15,6 milyar TL net satış, beklentilerin %5 üstünde 2,8 milyar TL FAVÖK ve 1 milyar TL beklentilerinin hafif üzerinde 1,03 milyar TL net kar açıkladı. 2022 son çeyreğine kıyasla net satışlar %22, FAVÖK %52 ve net kar %59 artış gösterdi. Bu oranlar geçen sene aynı çeyrek ile kıyaslandığında ise net satış, FAVÖK, net kar sırasıyla %80, %65 ve %64 artışa işaret etti.

Yılın ilk çeyreğinde toplam satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %6,3 büyürken uluslararası operasyonlar satış hacmi %14,7 artış göstererek satış hacminde itici güç oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde en yüksek performasını gösteren yurt içi hacimler %8,3 daraldı. Hacimdeki payı %82 olan gazlı içecek kategorisi %9,5 büyüme gösterirken %10 paylı su kategorisi ise %15 düşüş kaydetti. Kur etkisinden arındırılmış net satış gelirleri %61 artış gösterdi.

Geçen yıla göre brüt kar marjında baz etkisi nedeniyle gerileme takip edildi. Yüksek elektrik ve doğalgaz fiyatları karlılığı baskılarken zayıflayan Türk Lirası da karlılığı olumsuz etkiledi ancak erken yapılan fiyat artışları ile bu olumsuzlukları dengelendi. FAVÖK marjı ise hammadde ve enerji maliyetlerinin yüksek olması ile artan nakliye giderleri nedeniyle baskılandı. Enflasyon ve kurdaki yükselişin satışlara yansıtılamaması kar marjında gerilemeye neden oldu. Açıklanan finansalların şirket payları üstüne olumlu etki yaratmasını bekliyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım