Çin’in sürpriz faiz kararı piyasaları salladı

Çin’in üç yıl aradan sonra sürpriz şekilde yaptığı faiz artırımı piyasalarda risk iştahını azaltırken, hisse senetleri ve emtia piyasalarında düşüşe neden oldu. Dolar değer kazanırken, altın sert şekilde geriledi.

Çin’den gelen karar sonrasında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ikinci bir parasal genişlemeye gideceği yönündeki beklentilerle uzun süredir değer kaybeden Dolar Endeksi yüzde 1.5’ten daha fazla değer kazanarak 78.00’lı seviyelerin üstüne çıktı. Ancak daha sonra gelen satışlar hafif geriledi ve 78.041’e geldi.

Çin’in yaptığı yüzde 0.25’lik faiz artırımı piyasalarda, küresel kriz döneminde ekonominin motoru olan bu ülkedeki büyümenin yavaşlayacağı ve toparlanmayı tehdit edeceği algısına neden oldu.  

Ancak daha sonra uzmanlardan gelen değerlendirmeler, faiz artırım oranının çok fazla olmadığı ve bunun Pekin yönetimi tarafından ülke ekonomisinin kontrol altına alınması yönünde atılmış bir adım olduğuna vurgu yapıldı.

Faiz kararının ardından, son dönemde yoğun dolar satışı gerçekleştiren yatırımcıların açık pozisyonlarını kapatma telaşının bu para biriminin değer kazanmasında etkili oldu.

Tokyo merkezli yatırım şirketi Nomura Trust’ın döviz masasından Hideki Amikura, “Doların kısa vadede yükselişini sürdürebileceğini düşünüyorum… ABD’den piyasalara giren aşırı likidite piyasalarda görülen hareketlerin sona yaklaşıyor olabilir” dedi.

İçeride ise dolar/TL 1.42’li, euro/TL ise 1.97’li seviyelerde bulunuyor.

Karar sonrası yaşanan ilk şok dalgasında hisse senetleri ve emtia piyasalarında da yoğun satışlar görüldü.

ABD borsaları yüzde 1.5’i aşan değer kayıpları yaşarken, Japonya’da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 geriledi.

Emtia ve değerli maden tarafında altının onsu spot piyasada yüzde 3 düşerek 1.334 dolara geriledi. Altın bugün ise hafif toparlandı ve 1.336 doların üzerine çıktı.

Dünkü yüzde 4’ü aşan sert kayıplarla 80 doların altına gerileyen ABD ham petrolünün varil fiyatı ise bugün yine 80 doların üzerine çıktı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16086884.asp?gid=303

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir