Çimsa Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (26.12.2022)

‘Stabil karlılık görünümü’

TUT
Hisse Fiyatı: 100,70 TL
Hedef Fiyat: 119,20 TL
Getiri Potansiyeli: %18

Çimsa hissesi için 94,35 TL seviyesinde bulunan 12 aylık hedef fiyatımızı 119,20 TL’ye yükseltiyor, %18 getiri potansiyeli ile ‘TUT’ olan tavsiyemizi sürdürüyoruz. Şirketin yeni yatırımlarının devreye girmesiyle katma değerli ürün satışlarının artacağını ve beyaz çimentoda global oyuncu olmanın avantajını finansal performansına yansıtabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, 2022’de enerji maliyetlerinin yüksek seyri çimento şirketlerinin kar marjlarını baskı altında tutmuş olsa da; 2023’e ilişkin olarak, maliyet tarafının yarattığı baskı eğiliminin gevşeme göstermeye başlamasıyla şirketin operasyonel marjında normalleşme, karlılık tarafında ise daha stabil bir görünümün etkili olacağını düşünüyoruz.

Beyaz çimentoda global oyuncu olma hedefinde. Çimsa beyaz çimento ve diğer katma değerli ürünlerde yurt dışında büyüme stratejisine uygun olarak gri çimento üreten Kayseri ve Niğde entegre çimento fabrikaları ile Ankara çimento öğütme tesisini 110 mn euro bedelle Fernas şirketler grubuna sattı. Satış sonrası şirketin toplam klinker üretim kapasitesini 5.5 mn ton ve çimento üretim kapasitesini 7.8 mn ton düzeyinde hesaplıyoruz. Ayrıca İspanyol Buñol Beyaz Çimento fabrikasının satın alımı sonrası, %8 global pazar payı ile Çimsa dünyanın ilk iki beyaz çimento üreticisilerinden biri konumunda bulunuyor. Toplam beyaz çimento klinker üretim kapasitesi ise 1.7 mn ton düzeyinde bulunuyor.

Varlık satışından gelen kaynak ürün gamını genişletmede kullanılacak. Şirketin büyüme ve katma değerli ürün gamını genişletme hedefleri doğrultusunda mevcut CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) üretim kapasitesine ilave yatırım kararı aldığını biliyoruz. Bu çerçevede; Mersin Fabrikası’nda CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) tesisi kapasite artırımı için yatırıma başlandığını ve yapılacak yatırım için 45mn USD bütçe ayrıldığını biliyoruz. Yatırımın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Yapılan fiyat artışları ve güçlü ihracat performansı ciro büyümesini destekledi. Çimsa yılın üçüncü çeyreğinde maddi duran varlık satış gelirinin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesinin desteğiyle bir önceki yıl aynı dönemde açıkladığı 49 mn TL’lik net karın oldukça üzerinde 1.992 mn TL net kar açıkladı. Temmuz sonunda gerçekleşen Kayseri ve Niğde Fabrikaları ile Ankara Öğütme Tesisleri satışından 1.678 mn TL’lik tek seferlik gelir kaydedildi. Güçlü ihracat performansı ve yapılan fiyat artışlarının desteğinde yıllık bazda güçlü ciro performansı kaydedildi. Net satış gelirleri 3Ç22’de yıllık bazda %172,8 artışla 2.431 mn TL seviyesinde gerçekleşti. 2022’yi yıllık bazda %124 ciro büyümesi ve 8.388 mn TL net satış geliri ile tamamlamasını beklediğimiz Çimsa’nın 2023’e ilişkin olarak ise %43 ciro büyümesi ile 11.986 mn TL net satış geliri kaydedeceğini tahmin ediyoruz.

Enerji maliyetlerinde kısmi normalleşme. 2022 çimento şirketleri tarafında, enerji fiyatlarındaki artışlar ve enerji tedariğindeki zorlukların yanı sıra, maliyet enflasyonunun yarattığı etkilerin hissedildiği bir yıl oldu. Elektrik fiyatları yüksek seyrini sürdürmekle birlikte, kömür ve petrokok fiyatlarının bir miktar gerilemesi ile akaryakıt tarafında olumlu gelişmeler yaşanması şirket için pozitif bir gelişme olarak öne çıkıyor. Ayrıca, hem iç hem de ihracat tarafında devam eden fiyat artışlarının da 4. çeyrekte karlılığı destekleyeceğini öngörüyoruz. 2022’yi yıllık bazda %103 artışla 1.313 mn TL FAVÖK ve %15,6 FAVÖK marjı ile tamamlamasını beklediğimiz Çimsa’nın 2023’e ilişkin olarak ise yıllık bazda %44,6 artışla 1.898 mn TL FAVÖK ve %15,8 FAVÖK marjı kaydedeceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım