Çimento Sektörü 2015/2. Çeyrek Kar Tahminleri

2Ç15 Çimento Sektörü İçin Beklentiler

Hacimler düşerken, fiyatlar yükseliyor…

• Aylık sektör verilerine baktığımızda, ilk çeyrekte yurt içi çimento satış hacmi ve ihracat hacmi, geçen yılın baz etkisiyle de birlikte sırasıyla 23,7% and 0,5% daralma göstermiştir. 1Ç15’deki kış şartları ve inşaat sektöründe yaşanan 1,4% düşüşe karşın, yurt içi ve yurt dışı çimento satış fiyatları yükselişini sürdürmüş, 2Ç itibariyle de bu hareketini devam ettirmiştir.

• Çimento sektörü, 2005-1024 yılları arasında yıllık 6.8% ortalama büyüme sağlamıştır. Mevcut durumda sektörde, 50 çimento fabrikası ve 20 oyuncu faaliyet göstermektedir. Çimento üreticileri birliğine göre, 2014 yılında 63 milyon ton (+3,7 yıllık değişim) yurt içi satış, 7.6 milyon ton da ihracat (-20% yıllık değişim) gerçekleşmiştir. 2015 yılında ise beklentimiz çimento yurt içi tüketiminin 1,8% daralarak 62 milyon ton seviyesinde, ihracat tarafında ise 40% artışla 11 milyon ton seviyesinde hacim rakamlarına ulaşılması yönündedir.
2Ç’de olumlu finansal sonuçlar görebiliriz…

• Şirketlerden aldığımız izlenimlere göre, 2Ç mali verileri oldukça pozitif görüntüye sahip olacaktır. Buna karşın 2Ç verilerinin fiyatlara yansıdığını düşünüyoruz.

• Akçansa’nın 2Ç’de, geçen yılın aynı dönemine göre 7% satış geliri, 9% FAVÖK ve 25% net kar büyümesi sergileyeceğini düşünüyoruz. Çimsa’nın ise satış gelirlerinde, FAVÖK’de ve net kar tarafında sırasıyla 6%, 17% ve 32% büyümeye ulaşacağını öngörmekteyiz. Adana Çimento’nun ise geçen yıla paralel bir satış geliri rakamına, FAVÖK tarafında 10% büyümeye ulaşacağını düşünüyoruz. Net kar tarafında ise geçen yılın baz etkisi nedeniyle 9% net kar daralması öngörmekteyiz.

Değerleme tarafında: “Endeks Altında” performans öngörüyoruz…

• BIST 100 için baz senaryoda 12 aylık endeks hedefimiz 94.000 seviyesindedir (8,5% risksiz getiri oranı, 5,5% risk primi). Dolayısıyla da endeks hedefimiz %15 yükselişe işaret etmektedir.

• Takibimizdeki çimento şirketlerinin 2Ç beklentilerinin fiyatlara yansıdığını düşünüyoruz. Yılbaşından bugüne kadar BIST 100 endeksine göre, Akçansa, Çimsa and Adana Çimento hisseleri sırasıyla 15%, 14% and 29% getiri performansı sergilemiştir. İndirgenmiş Nakit Akımları’na dayalı değerlemelerimize göre, Akçansa, Çimsa ve Adana Çimento için, aşağıdan da görüldüğü üzere, sınırlı getiri potansiyeli kalmıştır. Bu nedenle de BIST 100’deki 12 aylık hedefimize göre, takibimizdeki çimento şirketlerinin “Endeks Altında” getiri performansı sergilemesini bekliyoruz.

2Ç15 Çimento Beklentiler raporunun devamına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir